На днешния Ден на бащата родители учредяват Национална Гражданска Инициатива за спешна реформа на семейното законодателство „Право на семеен живот“, съобщи БНР.
Според организаторите е необходима реформа, която да предвижда строги и ефективни мерки срещу родителското отчуждение и такива, които да гарантират изпълнението на съдебните решения за режима на срещи с детето.
Родителите искат да се въведе при нужда временен механизъм за личните отношения от дежурен съдия и да се даде възможност за оспорване на припознаване на дете от всеки, който има правен интерес.
Николай Николов от Асоциацията на бащите обясни:
„Асоциацията от години работи за справянето с неизпълнението на решенията за родителските права и режима на лични отношения. Самото неизпълнение води до т.нар. синдром на родителско отчуждение. Това е огромен проблем най-вече за децата. Това е пряка психическа и емоционална травма за всяко едно дете“.
Според Николов проблемът е, че когато има решение за режим на лични отношения, отговорните институции много бавно действат, най-вече прокуратурата. А изолирането на детето от бащата е в негова вреда. Основният въпрос, на който трябва да се наблегне, е за използването на детето като инструмент в битката между двамата родители при раздяла, смята още Николай Николов.
Според адвокат Борислав Господинов в основата на проблемите е възпитанието:
„Когато израснеш в среда, в която се казва, че майката трябва да чисти, да готви, да ходи на работа и да гледа децата, а бащата е в по-патриархална позиция, която е на този, който изкарва парите, но по-малко се занимава с децата – когато станем свидетели на един такъв модел, естествено е след това детето да го повтори. Има развитие в тези отношения, хората все по-открито говорят за тези проблеми. Нещата лека полека се променят“.
Никак не е добре адвокат да коментира проблеми от професионалната практика на социолози или психолози. Въпросът е в това, да не се преекспонира даден модел на възпитание на детето. Няма проблем. Проблемът идва от модернизацията на семейните отношения. Тази модернизация ерозира българската същност и с това се деградира българското семейство. Това, никак не е добре. Каква е ролята на жената и мъжа в семейството, никой не може да каже и не бива да казва. По конституция държавата трябва да защитава мъжа или жената, но не и да се намесва в моделите на българското семейство. Публичната власт трябва да засилва българската традиция, като се внимава да не я деградира до семейна дрипа…