Промените в антикорупционния закон, които зачертават тълкувателното решение на Върховния касационен съд, излизат в утрешния извънреден брой на „Държавен вестник“. А това означава, че президентът Румен Радев няма да наложи вето върху тях, въпреки очакванията на правозащитници и опасенията на шефа на КПКОНПИ Пламен Георгиев.
Поправките, мълниеносно предложени, разгледани и гласувани в парламента (в рамките на десетина дни) са в отговор на тълкувателното решение на ВКС, което обяви, че прекратяването на наказателното дело е абсолютна пречка за осъществяване на гражданска конфискация.
По предложение на шефа на правната комисия Данаил Кирилов в антикорупционния закон изрично бе записано, че прекратяването на наказателното производство или окончателните оправдателни присъди не влияят на производството по гражданска конфискация. Както и че висящите производства по отменения закон за незаконното богатство ще се разглеждат по новия ред.
Не бе скрито, напротив, афиширно бе: спешността на законотворчеството в този случай е за „предотвратяване“ на последиците от решението на ВКС. Даваха се конкретни примери: прекратеното на първа инстанция в СГС производство за гражданска конфискация срещу окончателно оправдания Христо Бисеров, както и „рискът“ за още 19 висящи дела.
Влизането в сила на промените обаче не им слага печат за безспорност. Пред Съда на ЕС в Люксембург има отправено преюдициално запитване от Катерина Енчева от СГС дали изобщо режимът на гражданската конфискация у нас е в синхрон с евродирективата по тази тема от 2014 г. А дотогава производството за отнемане на имоти срещу Цветан Василев и останалите обвиняеми по мегаделото „КТБ“ бе спряно.
Нищо не пречи също сегашните промени в антикорупционния закон да бъдат оспорени пред Конституционния съд.
Развоят предстои. Да видим.