Съдиите са далеч по-активни, следователите също
Мнозинството от прокурорите у нас бламират новия Съвет за партньорство към ВСС. Това стана ясно от справка на съдебния съвет, представена в отговор на запитване на Де факто.
Поводът за питането ни бе колко съсловни организации на магистрати са подали заявки за участие в Съвета за партньорство, както и от кого конкретно ще са представени нечленуващите в организации съдии, прокурори и следователи. На 27 декември изтече срокът за подаване на декларации за участие в съвета.
Съветът за партньорство като орган за професионален диалог между магистратите и техните кадровици се създава по силата на промените в Закона за съдебната власт от 2017 г. А Наредба 8 на ВСС, обнародвана в „Държавен вестник“ на 23 ноември, детайлизира участието в него. Така новият Съвет ще се състои от трима членове на ВСС, по един представител на съсловните организации (чийто членски състав е поне 5 % от общия брой съдии, прокурори и следователи у нас), както и от представители на „нечленуващите“ магистрати – 6 съдии, 4 прокурори и 1 следовател. Като всички имат равен глас.
ВСС избра в Съвета по партньорство Вероника Имова, Пламен Найденов и Пламена Цветанова.
А днес научаваме кого са посочили останалите имащи право да излъчват членове организации и магистрати.
От отговора на ВСС става ясно, че и четирите представителни професионални организации са посочили свои представители. Активни са били и „нечленуващите“ съдии – подадени са декларации за 7 кандидати за 6 места в Съвета. Принципът тук е, че за да влязат в новия орган те трябва да бъдат подкрепени от поне 100 свои колеги, а при повече кандидати влизат онези, получили по-голяма подкрепа. При равна подкрепа се тегли жребий в Комисията по правни въпроси на ВСС.
„Нечленуващите“ следователи няма да имат такъв проблем – излъчили са 1 човек, каквато е и квотата им.
„Нечленуващите“ прокурори обаче не са посочили никого. Обвинителите у нас са близо 2000, но ще бъдат представени в Съвета от 1 човек от съсловната им организация Асоциация на прокурорите (с 381 членове) и от Пламен Найденов от ВСС.
Прокурорската неактивност не спъва конституирането на Съвета, който трябва да заработи най-късно в края на февруари.
Ето отговорът на ВСС на запитването на Де факто:
В отговор на подаден от Вас въпрос, Ви информирам, че към 27.12.2018 г. във ВСС са постъпили заявления за участие в Съвета за партньорство към ВСС по чл. 5, ал. 1-3 от Наредба № 8 от 08.11.2018 г. за организацията и дейността на Съвета за партньорство към ВСС, в сила от 23.11.2018 г., от четири съсловни организации. Съгласно приложените решения на Управителните им съвети, те предлагат за свой представител:
- Калин Калпакчиев – Съюз на съдиите в България (председател – б.р.),
- Стефан Петров – Камара на следователите в България,
- Евгени Иванов – Асоциация на прокурорите в България (председател – б.р.)
- Росица Иванова-Стойчева – Българска съдийска асоциация.
В посочения срок са постъпили заявления по чл. 6, ал. 1 от Наредба № 8 („нечленуващите“ магистрати – б.р.) от:
- Анелия Стефанова Янева – съдия в Софийския районен съд,
- Илиана Димитрова-Васева – съдия в Окръжен съд – Пазарджик,
- Атанас Ангелов Маджев – съдия в Софийски градски съд,
- Анелия Милчева Щерева – съдия в Софийския градски съд,
- Валерия Братоева-Дамгова – съдия в Софийски градски съд,
- Албена Мирчева Ботева – съдия в Софийски градски съд,
- Ангелина Йоргакова Лазарова – съдия във Апелативен съд – Варна
- Елена Петрова Динева – следовател в Следствения отдел към Софийска градска прокуратура.
Предстои извършване на проверка на всички постъпили заявления и изготвяне на доклад до Комисията по правни и институционални въпроси към Пленума на ВСС.
Съгласно § 3 от Преходните и заключителни разпоредби на Наредба № 8 Пленумът на ВСС следва да учреди Съвета за партньорство към ВСС в срок от 2 месеца от влизането ѝ в сила.