5 лева такса за заверка с „апостил“ ще събират областните администрации
Консулските служби минават на гъвкаво работно време според нуждите на българските общности и спецификите в съответната държава. Промяната, одобрена от правителството днес, е и във връзка с нарасналия брой на пребиваващите зад граница сънародници.
При необходимост министърът на външните работи ще разпорежда удължаване или намаляване на приемното време на задграничните ни представителства. Това ще се прави според особеностите във всяка държава – например, наличие на визов режим, сезонната натовареност, броят български граждани в съответната страна и съществуването на историческа българска диаспора там.
Промяната се извършва с изменение и допълнение на Наредбата за административно обслужване и е част от усилията за облекчаване на контакта между администрацията и гражданите, съобщава пресслужбата на МС.
В тази връзка е и решението – 5 лева да е таксата за заверка с „апостил“ , която ще се събира от областните администрации. Предпоставка за промяната е изменението на Закона за ратифициране на Конвенцията за премахване на изискването за легализация на чуждестранни публични актове (Закон за изменение и допълнение, ДВ, бр. 45 от 2018 г.)