Според ЕС: Задавава се хаотичен развод с Лондон
Британският премиер Тереза Мей претърпя съкрушителна загуба в Камарата на общините при гласуването на нейната сделка за Брекзит – 432 депутати гласуваха против и само 202 я подкрепиха.
Мей загуби вота с цели 230 гласа. Това е най-тежката загуба на британски премиер от 20-те години на миналия век. След като станаха ясни резултатите, Тереза Мей заяви, че гражданите на Европейския съюз заслужават яснота възможно най-скоро.
„Ясно е, че Камарата не подкрепя тази сделка. Но тазвечерният вот обаче не ни показва какво всъщност подкрепя. Не ни казва и как и дали въобще смята да изпълни референдума, на който гласуваха британците, и решението за провеждането на който беше взет от парламента. Всеки ден, през който този въпрос не е решен, означава повече несигурност, повече горчив вкус и повече гняв. Правителството чу какво каза Камарата тази вечер„, заяви британският премиер и изрази желание страната да напусне ЕС със сделка.
Лидерът на лейбъристите Джеръми Корбин заяви, че сега сценарият за излизане без сделка трябва да бъде изключен, трябва да бъде осигурен постоянен митнически съюз, трябва да бъдат гарантирани правата на хората и допълни:
„Ето защо, господин председател на Камарата на общините, ви информирам, че внасям вот на недоверие в правителството“.
Очаква се този вот да се състои в сряда. На този етап обаче се смята, че правителството ще оцелее. Северноирландските юнионисти, които гласуваха против сделката на Мей, заявиха, че ще подкрепят правителството при този вот.
Но преди това в понеделник Тереза Мей ще има възможност да предложи на депутатите за гласуване подобрена версия на нейната сделка или друг план. Съкрушителната загуба днес обаче не предвещава нищо добро за премиера и при това гласуване, коментира чуждата преса.
Ръководителят на парламентарната група на Шотландската национална партия Иън Блекфорд заявява, че времето тече бързо и това е позорно поражение за кабинета. Неговата партия ще подкрепи вота на недоверие в правителството. Блекфорд призова член 50 от Лисабонския договор да бъде отложен и премиерът да започне работа заедно с партийните лидери.
Депутатът от Лейбъристката партия Чука Умуна смята, че нов референдум е единственият начин за излизане от парламентарната криза.
Бившият външен министър Борис Джонсън казва, че поражението на Мей дава мандат на Обединеното кралство да се върне в Брюксел и да обяви, че тази сделка, включваща капана „митнически съюз“, не е функционална за страната. Той допълва, че излизането от ЕС без сделка остава като вариант.
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер изрази съжаление за резултата от днешното гласуване в парламента в Лондон, с което бе отхвърлено постигнатото споразумение с ЕС по оттеглянето на Великобритания.
Опасността от оттегляне на страната без уредени правила след гласуването тази вечер нарасна, допълва той в изявление, разпространено от ЕК. Юнкер уточнява, че ЕС продължава работата по одобряване на споразумението от Европейския парламент. Той добавя, че при тези обстоятелства продължава и подготовката за раздяла без договор, макар ЕС да се надява да не се стигне до подобно развитие.
С председателя на Европейския съвет Доналд Туск проявихме добра воля, главният преговарящ на ЕС Мишел Барние вложи много усилия, всички показахме гъвкавост, заявява Юнкер. Призовавам Великобритания възможно най-бързо да поясни намеренията си. Времето е на привършване, добавя председателят на ЕК.
Съжаляваме за резултата от гласуването и призоваваме правителството на Великобритания да изясни своите намерения по следващите стъпки възможно най-скоро, заяви на свой ред Доналд Туск.
ЕС-27 ще остане единен и отговорен, както е бил през целия процес на преговори, и ще се стреми да намали щетите, причинени от Брекзит, отбеляза Туск.
Ще продължим подготовката си за всички варианти, включително сценария „без сделка“. Рискът от хаотично излизане на Великобритания от ЕС се увеличи с това гласуване и макар да не искаме това да се случи, ние ще бъдем подготвени за него.
Ще продължим процеса на ратифициране на споразумението, постигнато с правителството на Обединеното кралство. Това споразумение е и остава най-добрия и единствен начин да се гарантира правилното изтегляне на Обединеното кралство от Европейския съюз.
Австрийският канцлер Себастиан Курц каза, че няма да има предоговаряне на сделката за Брекзит.
„Съжалявам за изхода от вота за Брекзит в долната камара на британския парламент. Във всеки случай няма да има предоговаряне на споразумението за излизането от ЕС“, заяви Курц, чиято страна беше през втората половина на миналата година ротационен председател на ЕС.
Френският президент Еманюел Макрон заявява, че Великобритания ще бъде най-големият губещ, ако напусне без сделка. А от испанското правителство предупредиха, че отхвърленото споразумението е било „най-доброто възможно“ и предоговарянето му „ще доведе до опасен сценарий“.