Съдийската колегия на ВСС да поиска предварително изпълнение на решението за избор на нов председател на Софийския градски съд.
Това е предложил кадровикът Драгомир Кояджиков, точката е в дневния ред на колегията за идния вторник, 22 януари.
Инициативата е формулирана така: „Предложение за отправяне на искане за допускане на предварително изпълнение на решение на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет по т. 2 от Протокол № 37/27.11.2018 г. за избор на председател на Софийския градски съд“.
На 27 ноември с 9 срещу 4 гласа Алексей Трифонов бе избран за председател на СГС в конкуренция с Евгени Георгиев, издигнат от Общото събрание на съда.
Георгиев обжалва решението пред Върховния административен съд, делото е насрочено за 26 февруари и ще се гледа на една инстанция. А по закон оспорването на избора вече спира неговото изпълнение, т.е. встъпването на предпочетения от ВСС кандидат.
Но има и възможност за друго: „Жалбата спира изпълнението на решението, освен ако съдът постанови друго“ (чл. 187, ал.1 ЗСВ).
Дотук обаче прочитът е бил еднозначен – предварителното изпълнение би трябвало да бъде поискано от избрания. Аргументи в тази насока има и в практиката – след избора на Владимир Чавдаров за апелативен прокурор на Варна, оспорен от двамата му конкуренти, ВАС допусна предварително изпълнение и Чавдаров встъпи в длъжността, без да чака произнасянето на съда (делото още не е приключило). Но искането бе направено от самия Чавдаров, не от Прокурорската колегия на ВСС.
В закона е казано също и че право на оспорване има „всеки заинтересован“, а Съдийската колегия на ВСС бе конституирана като страна по делото за председателя на Софийския градски съд. Но е повече от спорно дали именно колективният орган, чието решение се атакува, може да иска неговото предварително изпълнение.
Алексей Трифонов, от своя страна, не е отправил подобно искане.
Дали мнозинството в Съдийската колегия ще уважи предложението на Кояджиков и ще създаде прецедент, съвсем скоро ще разберем.
Но се натрапва впечатлението, че някой много бърза да „смени властта“ във важния Софийски градски съд. Защо ли?