Последни новини
Home / Законът / Една от пречките пред българите за оставане на Острова – премахната, но много други се запазват

Една от пречките пред българите за оставане на Острова – премахната, но много други се запазват

Defakto.bg

Британското правителство отменя таксата при подаване на молби от европейски граждани за постоянно пребиваване във Великобритания след 30 март (предвидената дата за Брекзит), съобщава БТА, като се позовава на Асошиейтед прес.

След като Великобритания напусне Европейския съюз, гражданите на блока вече няма да разполагат автоматично с правото да живеят на британска територия.

Правителството първоначално заяви, че всички желаещи да останат във Великобритания трябва да подадат молба и да платят такса на стойност 65 британски лири за възрастен, 35 лири за дете.

От  днес започва процедурата по регистрация на всички граждани на ЕС във Великобритания, които искат да продължат да живеят или работят там без виза след Брекзит. Живелите във Великобритания не по-малко от пет години лица имат право да подадат молба за постоянно пребиваване, а живелите по-малко от пет години могат да кандидатстват за получаването на „предварителен статус„.

Таксата при подаване на молба ще продължи да се събира до 30 март, а регистриралите се до тази дата ще получат парите си обратно. За нерегистриралите се съществува опасност от депортиране.

Тереза Мей е заявила, че правителството е взело решението за отмяна на таксата след изразеното във връзка с нея недоволство от над трите милиона граждани на ЕС, живеещи и работещи във Великобритания.

Въпреки това  очакванията са голяма част от българските граждани (около 250 000) да  изпитат огромни затруднения за прилагане на изискваните документи: нямат договори за наем, сезонните работници нямат договори за работа, нямат социален номер, какъвто всеки, който работи във Великобритания трябва да притежава, нямат банкови сметки. Все документи, без които не може. Една част от тях няма да могат да предоставят документите и заради езиковата бариера, заради ниска дигитална грамотност. Процедурата ще бъде онлайн, на английски език, а това са предимно хора с ниска квалификация е коментирал пред  Dir.bg Нишан Джингозян, инициатор и съосновател на Българския център за социална интеграция и култура в Лондон.

 

About De Fakto

Проверете също

За пореден път ЕСПЧ осъди България за отнемане на активи без да е доказана връзка с извършено престъпление

Yordanov and Others v. Bulgaria(Applications nos. 265/17 and 26473/18),26 september 2023 За пореден път ЕСПЧ …

Европейската прокуратура извърши арести за източване на европейски средства за земеделие

Европейската прокуратура (ЕППО) във вторник извърши арести и обиски у нас  по разседване за източване …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

5 × 4 =

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.