Съветът на нотариусите настоява за заличаване на текст за електронния търг от ГПК
Порой от жалби от неуспели кандидати срещу проведения конкурс за нотариуси са депозирани в Административен съд София-област и във ВАС.
Обжалват се ред заповеди на министъра на правосъдието – от обявяването на конкурса до вписването на спечелилите кандидати в регистъра на Нотариалната камара. Оспорени са и заповедите за откриване на допълнителни места (общо пет) заради наличието на кандидати с равни резултати. Това сочи справка, публикувана на страницата на МП.
След последните промени в Административнопроцесуалния кодекс, първа инстанция по тези жалби е административният съд София-област, втора – ВАС.
Докато заповедите не влязат в сила, новите нотариуси не могат да встъпят.
Както е известно, в конкурса, обявен за 75 места в 52 съдебни района, бяха класирани общо 74 кандидати. Заради равни резултати по двама (а не по един, както бе първоначално обявено) нови нотариуси ще има в Нова Загора, Чирпан, Карнобат, Асеновград и Панагюрище. Заради слаби резултати без нови нотариуси остават във Велики Преслав, Котел, Крумовград, Омуртаг и Харманли, незаето остана едно място в Ивайловград. В София обявените места бяха пет.
Обжалват се назначенията в София, в Бургас, в Бяла, както и в Нова Загора и Чирпан. Оспорени са и заповедите за откриването на допълнителни бройки с аргумент за незаконосъобразност – места за нотариуси се откриват на брой жители, а не заради равни резултати в конкурс, сочи справка в деловодната система на АССО. Част от образуваните в административния съд производства са прекратени заради дублиране на жалбите.
В правна комисия
Да отпадне един от текстовете за електронните публични търгове в Гражданския процесуален кодекс – за това пък настояват в становище до правната комисия от Съвета на нотариусите.
Текстът е на чл. 501а, ал. 4 ГПК и гласи:
На последното заседание на правната комисия председателят на Съвета на нотариусите Димитър Танев и зам.-председателят Луиза Стоева са изложили аргументи за „систематично тълкуване на ГПК, тълкуване на делегираната компетентност на нотариусите и частните съдебни изпълнители и подробен анализ на европейската законодателна практика“. Това става ясно от съобщение на страницата на Нотариалната камара.