Районната прокуратура във Варна е внесла във Варненския районен съд обвинителен акт срещу адвокат Мирослав Антонов. 38-годишният мъж като пълномощник заблудил 12 варненци, че от тяхно име ще участва в публична продан на имоти по различни изпълнителни дела. Имотната вреда, която е настъплиа е в размер на 505 623 лева, съобщава прокуратурата.
Адвокатът ще отговаря за измама, която е в особено големи размери и представлява особено тежък случай и е извършена като продължавано деяние.
Той обещавал правна помощ и съдействие чрез намиране и покупка на недвижими имоти във Варна, предлагал им посредничество в преговорите за покупката, проверка на състоянието и цялостна подготовка на документите за осъществяване на сделката.
Измамническа схема на подсъдимия Мирослав А. действала от 2 юли 2015 год. до 16 февруари 2017 г. Причинената от престъплението имотна вреда на пострадалите надхвърля 140- кратния размер на минималната работна заплата към 16 февруари 2017 г. /460 лева/. Стойността на щетата надхвърля повече от 7 пъти тази, която дефинира наличието на особено големи размери.
Случаят с измамите на адвокат Мирослав Антонов е особено тежък, защото извършеното престъпление заради настъпилите вредни последици и другите отегчаващи отговорността обстоятелства разкриват изключително високата степен на обществената опасност и на деянието, и на дееца, казва обвинението. Антонов е въвел в заблуждение 12 лица, някои от тях са били съпрузи, за продължителен период от време, за да не бъде разкрит и изобличен. В резултат на измамливите действия са пострадали 13 лица, които се претърпели имотна измама. Подсъдимият бил препоръчан от съседи и познати, дори от родителите си, на пострадалите. Те са му се доверили заради професията му на адвокат и са го ангажирали да ги представлява и да защитава интересите им.
Дори когато Мирослав Антонов бил лишен от право да упражнява адвокатската професия, той продължил да извършва измами, като се представял за действащ адвокат.
Районната прокуратура във Варна е посочила в обвинителния акт срещу Мирослав А. като смекчаващи отговорността обстоятелства факта, че е бил неосъждан и че е възстановил част от причинените щети. Те обаче са едва 65 353 лева от причинените щети за над половин милион лева.
Бившият адвокат е с мярка за неотклонение „Парична гаранция“ в размер на 10 000 лева. Районната прокуратура във Варна му е наложила и забрана да напуска страната.
Предстои делото срещу 38-годишния подсъдим да бъде насрочено за разглеждане във Варненския районен съд.