ЦИК е превърната в бухалка в ръцете Цветанов, смята Кирил Добрев

ЦИК е превърната в бухалка в ръцете на ГЕРБ и Цветанов. ГЕРБ и ДПС ще бъдат управляващи изборния процес на 26 май с мълчаливото съгласие на „Обединени патриоти“. Такива са изводите на зам. председателя на БСП Кирил Добрев, заявени пред в. Дума. Той разяснява как на практика чрез решенията на ЦИК спорните промените в Изборния кодекс стават реалност. Даден е пример с последните решения, с които ЦИК служебно е пренаредила районните избирателни комисии (РИК), в които ключовите позиции са две – на председателя и на секретар , с чиито подписи се признават протоколите за валидни.
ЦИК е разпределила представителите на ГЕРБ на ключовите позиции в РИК-овете и така: ГЕРБ ще имат 29 председателски места и две секретарски, БСП – 1 председателско място и 13 секретарски, а „Обединени патриоти“ – 29 заместник-председателски места. “ Така, без подпис на ГЕРБ няма да има нито един валиден протокол от всички 31 избирателни района“, коментира Добрев.
Ударът, според него е, при четвъртата политическа сила – ДПС. Тя има 1 председателско място и 16 секретарски места и това я нарежда на второ място след ГЕРБ като представителство в РИК.
БСП обжалва във ВАС решенията на ЦИК за 8 области. Вчера съдът отменени решенията за съставите на РИК във Враца и Пловдив и ги върна за ново разглеждане.
За Враца, например, съдът не е уважил решението на ЦИК, защото е предпочетен икономист от ДПС пред юрист с доказана практика от БСП, посочва Добрев.
“ Ще следим много внимателно решенията на ЦИК, която с обикновено мнозинство може да прескочи и ВАС“, подчерта Добрев.
Скандалът с отменения първоначално преференциален вот на гражданите „прикри“ други ключови промени, свързани с хода и резултатите от предстоящите избори. Една от важните поправки, оспорвани от юристи и политици, бе гласуваното решение, че когато ВАС отмени акт на ЦИК, тя взима новото си решение с обикновено мнозинство, а не с гласовете на две трети от присъстващите членове, както беше до промените. Аналогична е промяната и за решенията на районните избирателни комисии и на общинските избирателни комисии.
Ще видим дали т. нар. „спадащо мнозинство“ ще е реална възможност някои политически сили да увеличават влиянието си непропорционално на съотношението между парламентарно представените партии и коалиции.