Днес е ден последен на емблематичното дело „Младост“ в специализирания съд, определено преди година от прокуратурата като венец на „корупцията“.
Вероятно защото е неделя, заседанието е в най-просторната, зала 5 на спецправосъдието на ул. „Черковна“ – 90. Но не мина през произшествия – по време на пледоарията на първия от прокурорите (те са общо трима), се сринаха три от седалките в залата. Пострадали, слава богу, нямаше.
И още малко „битовизми“. Дали чистачките на спецправосъдието са кът, дали „секторите“ им са твърде обширни, дали от от петък чистят чак в понеделник или по други причини, но… Кошчетата в зала 5 преливаха, извън тях бяха натрупани куп празни пластмасови бутилки, явно от предно заседание. Не личеше хигиенист да е минавал и през тоалетните.
Вече за делото. Подсъдими за подкуп са кметиците на общината Десислава Иванчева и Биляна Петрова и някогашният кмет Петко Дюлгеров.
Дали е било венец на корупция, имало ли е изобщо подкуп или делото е низ от нарушения, внушения, злоупотреби с право и власт, ще каже в присъдатата си съдът. Но отсега е ясно – залогът е голям. Акцията с публичните арести на Десислава Иванчева и Биляна Петрова, държани часове наред в центъра на София с белезници, пред камери, микрофони, минаващи граждани, бе припозната и от специализираната прокуратура и от КПКОНПИ като „брилянтна“ и отчетена като грандиозен успех.
Е, развоят на процеса е известен и вече ознаменуван с жалба на Иванчева и Петрова до Евросъда в Страсбург за драстични нарушения направата им.
А на финала третият подсъдим – Петко Дюлгеров отрече първоначалните си показания пред разследващите и обяви, че са дадени под натиск и заплахи, при служебен адвокат.
При крах на обвинението обаче някой ще трябва да отговаря. Например онези, които преди година публично се похвалиха с „големия успех“. Сред тях бяха зам.-главният прокурор Иван Гешев и шефът на КПКОНПИ Пламен Георгиев.
Днес обвинение и защита излагат окончателните си тези пред съда в пледоарии.
Заседанието започна с допълнителен разпит на Десислава Иванчева. В него тя обясни, че на 17 април миналата година (денят на акцията), преди да влезе в автомобила си и непоследсредствено прези задържането й, тя е говорила със секретарката Маргарита Стоянова, а после вътре в автомобила е продължила да говори. Непрекъснато разговори по телефона е водела и Биляна Петрова, включително и през няколкото минути, в които в колата е бил Петко Дюлгеров.
Иванчева говори и за пътно-транспортно произшествие на 31 март м.г., когато автомобилът им е бил ударен от друга лека кола и за това има протокол на КАТ.
Съдът отхвърли искането да се предяви този протокол.
Започнаха пледоариите. Първо е обвинението, прокурорите са трима.
Дотук бе заявено, че „извършването на престъплението е доказано по несъмнен начин“.
Очаквайте подробности