България остава на 111-о място по свобода на медиите. Това става ясно от оповестения годишен Индекс за свобода на пресата на международната неправителствена организация „Репортери без граници“.
В коментара за България се казва: „Сговорът между медии, власти и олигарси остава непроменен, докато физическите нападения срещу журналисти се увеличават“.
На първите три места в класацията, в която са включени 180 държави, са Норвегия, Финландия и Швеция. Последното място е за Туркменистан.
Внимание се отделя на вербалните и физически атаки срещу репортери в Сърбия и Черна гора, която с едно място по-надолу тази година – на 104-то място, и на определяното като „безпрецедентното“ ниво на насилие по време на протестите на „жълтите жилетки“ във Франция, която пада с една позиция до 32 място.
От организацията отбелязват и че журналистите биват открито заклеймявани в Унгария, която спада с 14 позиции до 87-о място – там премиерът Виктор Орбан продължава да отказва да разговаря с журналисти, които не представят партията му ФИДЕС в благоприятна светлина.
САЩ падат на 48-о място, като периодът след избора на Доналд Тръмп за президент през 2016-а се определя в доклада като „един от най-тъмните за американската журналистика“.
Съседна Турция също е една от най-зле представителите се страни по свобода на словото, като тя е на 157-о място. Южната ни съседка е единствената държава, в която журналист е подсъдим за съобщаване на данните от т.нар. Парадайс пейпърс – милиони документи, проучени от международен консорциум от разследващи журналисти, разкриващи укриването на данъци от богати хора.
На Русия е отредено 149-то място.
Омразата към журналистите, подклаждана от популисти и авторитарни лидери по света, преминава в насилие. За това предупреждават още от организацията „Репортери без граници“. В доклада се посочва също, че броят на страните по света, в които журналистите могат да работят спокойно намалява.