Кадровици се инатяха за два работни дни
Един от известните върховни съдии – Капка Костова от ВКС се пенсионира, а кадровици се заинатиха откога да стане това. Спорът бе за броени дни.
Предложението и на Лозан Панов, и на Комисията по атестирането и конкурсите (КАК) бе съдия Костова да бъде пенсионирана не от 29 април – денят, следващ навършването на 65 г., а от 3 май. Аргументите бяха сериозни – Капка Костова е член на съдебен състав, сезиран с искане за тълкуване на вече постановен акт и предстои само обявяването на решение. „Забавянето за два работни дни е необходимо с оглед възможността да се произнесат, предвид предстоящите празници“, мотивира Красимир Шекерджиев.
Драгомир Кояджиков обаче не се съгласи – съдия Костова трябвало да напусне от 29 април.
Последваха четири гласувания. Първо, със 7 на 4 не бе прието предложението за пенсиониране от 3 май (7 бяха „за“, но за кадрово решение се искат 8 гласа). При прегласуване резултатът стана 6 на 6.
След това бе гласувано предложението на Кояджиков – за пенсиониране от 29 април, но и то постигна 6 на 6.
Накрая Шекерджиев направи компромисно предложение – съдия Костова да бъде пенсионирана от 2 май, за да има съставът поне един работен ден за обявяване на решението (30 април).
Вече без възражения Съдийската колегия на ВСС гласува другото предложение – за поощряване на Капка Костова с личен почетен знак – първа степен – златен и парлична награда от 1000 лева за безупречно изпълнение на задълженията й като съдия.
Капка Костова е съдия от кариерата, в трудни времена се съгласи да оглави Софийския районен съд, чиято независимост отстояваше. Тя е и първият председател на Съюза на съдиите. Авторитетен и уважаван магистрат.
Изключиха от конкурс за шеф съдия, изкарал два мандата
Кадровиците отхвърлиха възражението на Диана Петрова-Енева срещу недопускането й до конкурс за административен ръководител на Районен съд-Кубрат.
Енева е била начело на този съд два мандата – от 2009 г. до 2014 г., когато подава оставка половин година преди изтичането на втория мандат.
Във възражението си сега е посочила, че има прекъсване на „началничеството“ й, а Конституцията забранява повече от два „последователни“ мандата.
Атанаска Дишева подкрепи този аргумент. „Приемаме един и същ съдия последователно да заема ръководни длъжности, включително и на едно ниво, а при прекъсване на мандатите, казваме – не“, илюстрира Дишева.
Георги Чолаков бе категоричен – след като е имала два мандата начело на този орган, няма значение какво е било прекъсването.
С 11 на 1 възражението не се прие. Против бе само Атанаска Дишева.