В четвъртък парламентът гласува на първо четене промените в Закона за мерките срещу изпирането на пари, с които отпада задължението дружествата да внасят в ДАНС вътрешните си правила срещу прането на пари. Гласуват се и промените в Закона за местните данъци и такси, с които се отменя допълнителният имотен данък в курортите.
След масови протести на адвокатите в цялата страна, парламенът зачерта задължението за адвокатурата да докладва на ДАНС споделените тайни на своите клиенти и подозрения за пране на пари.
Адвокатите бяха категорични, че вмененото им задължение със закона не отговаря на европейските стандарти, а парламентът, като е транспонирал Директивата на ЕС срещу мръсните пари и финансиране на тероризма, е пропуснал да даде „гаранции на гражданите срещу нарушаване на поверителността в отношенията им с адвокат“.
Абсурдното задължение за сътрудничество на спецслужбите наложи спешна среща за промяна в закона на председателя на ВАдС Ралица Негенцова и др. с тогавашния шеф на вътрешната комисия Цв. Цветанов и ръководството на ДАНС. Висшият адвокатски съвет проведе още множество срещи, а в парламента беше сформирана и специална работна група, която предложи промяната.
Занапред адвокатите сами ще правят преценка дали информацията, която имат за пране на пари, трябва да бъде докладвана на службите.
С поправките се посочва още, че дружествата, които трябва да изпратят за одобрение в ДАНС своите планове за обучение на служителите по разпознаване на съмнителни операции или сделки във връзка с прилагането на закона, ще имат 6-месечен срок от публикуването в сайта на ДАНС на националната оценка на риска, да идентифицират рисковете и да ги включат в своите правилници, без да са задължени да ги внасят в дирекцията „Финансово разузнаване“.
Посочено е също, че декларация за действителни собственици на фирми по Закона за мерките срещу изпирането на пари ще подават само онези, които не са вписани в регистър Булстат или в Търговския регистър.
„Всяко акционерно дружество, независимо дали е с акции на приносител или с поименни акции, трябва да подаде такава декларация за действителен собственик, както и ония дружества, чиито собственици са чуждестранни юридически лица, тъй като там по никакъв начин в нашия Търговски регистър или в другите два регистъра, няма да данни за тези действителни собственици физически лица“, заяви Менда Стоянова.
Очаква се още в началото на м. май законопроектът да бъде включен в дневния ред на парламента за приемането му и на второ четене.
Промените в Закона за местните данъци се наложиха след решение на Конституционния съд, което обяви за противоконституционни по-високите налози в курортите.