Последни новини
Home / Законът / Право на болничен по време на годишен отпуск

Право на болничен по време на годишен отпуск

Defakto.bg

В платен годишен отпуск съм, но детето ми се разболя.  Имам ли право на болничен и каква е процедурата за продължаване на отпуска след изтичането му? Л.П., София

Имате право на отпуск поради временна неработоспособност за гледане на болно дете.

С представянето на болничния лист в предприятието ползването на платения годишен отпуск следва да бъде прекъснато по ваша молба. Неползвания остатък от прекъснатата почивка можете да ползвате по споразумение с работодателя в удобно и за двете страни време.

В закона не е определена изрично форма на искането, но тъй като разрешаването на отпуска се извършва писмено, следва да се приеме, че и неговото прекъсване се извършва с писмена молба.

Важно е да се знае, че остатъкът от разрешената прекъсната годишна почивка не продължава автоматично след изтичане на болничния лист. Времето на ползването й се определя по взаимно съгласие на страните по трудовото правоотношение. В практиката това обикновено става, като работникът или служителят подава молба за времето, когато иска да ползва прекъснатата почивка. Работодателят съответно дава писмено разрешението си за ползване на отпуска.

Ползването на платения годишен отпуск може да стане непосредствено след изтичане на отпуска поради временна неработоспособност или в по-късен момент.

Добре е да се има предвид, че когато платеният годишен отпуск или част от него не е ползван до изтичане на две години от края на годината, за която се полага, независимо от причините за това, правото на ползването му се погасява по давност.

Справка: чл. 175, ал. 1 и чл. 176а от Кодекса на труда

About De Fakto

Проверете също

Румен Радев: Много партии броят гласове и разпалват протести, но не излизат с ясни позиции за кризата

Много от партиите в момента броят гласове – ще вземат ли или ще изгубят гласове, …

Позиция на КЗД: Здравният министър трябва да коригира ограничителните мерки в заповедта за Ковид – сертификата

Комисията за защита от дискриминация (КЗД) излезе със становище , в което препоръчва на министъра …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.