По инициатива на Центъра по юридически науки на Бургаския свободен университет на 10 и 11 май 2018 г. бе проведена научно-практическа конференция на тема „Проблеми на миграцията”.
Събитиете е организирано в памет на проф. д-р Емилия Къндева, която е знакова фигура за Бургаския свободен университет и дългогодишен декан на неговия Център по юидически науки. На нея принадлежат думите „Правото е част от културата на един народ“. Тя създава и прокарва пътя на специалността „Публична администрация“ като наука и като университетска програма, нейн е първият учебник по тази дисциплина. В своето слово проф. Силви Чернев припомни научния й и творчески път и огромното й академично творчество, оставило ярка диря в административното правораздаване. На любовта към публично-правните науки, инспирирана от проф. Къндева у голяма част от присъстващите в конференцията, акцентира и деканът на Центъра по юридически науки проф. д.н. Мария Нейкова.
В рамките на конференцията бяха обособени четири направления :
- Миграция и национална сигурност ;
- Миграция и политика на Европейския съюз;
- Гражданскоправни и административни аспекти на миграцията;
- Социално-икономически аспекти на миграцията.
В научния форум взеха участие водещи учени и представители на държавни и неправителствени организации от страната и чужбина – Русия, Словакия, Института за държавата и правото при БАН, Института за изследване на обществата и знанието при БАН, УНИБИТ, Варненския свободен университет, Шуменския университет, Русенския университет „Ангел Кънчев“, Тракийския университет- Стара Загора, Академията на МВР, ЮЗУ „Неофит Рилски”, Икономическия университет-Варна, Военната академия „Г. С. Раковски“, Бургаския свободен университет и др. Доклади бяха изнесени и от представители на практиката – от Районния и Окръжния съд в Стара Загора, Областната дирекция на МВР-Бургас, Затвора-Бургас, Министерството на икономиката и др.
Засегнатите проблеми, изключително разнопосочни и всеобхватни, включваха както проблематиката, свързана с опазването на националната сигурност и заплахите от бежанските вълни и тероризма, така и със защитата правата на незаконно протикващите на територията на страната; с позитивните аспекти на трудовата миграция и ппроблемите в тази сфера. Както и нагласите на българската диаспора извън границата и мотивацията на тези българи да напуснат и да се завърнат в страната. Участниците в дискусиите анализираха засегнатата проблематика не само от юридическа, но и от социологическа, здравна и икономическа гледна точка, както и от позицията на националната сигурност,разбира се.
Поради големия интерес по тематиката организаторите ще продължат инициативата за организиране на научни конференции, кръгли маси и дискусии, посветени на актуалните аспекти на миграцията.
Все пак сме 2019 г…