Настояваме главният прокурор да проучи случая с къщата в Барселона. Разполагаме с всички необходими документи и ще му ги предоставим”. Това заявява в Хасково водачът на листата на „БСП за България” за предстоящите евроизбори Елена Йончева. Тя подчертава, че една от битките на левицата не само в България, но и в Европейския парламент, е борбата с корупцията.
И още: „Приветстваме главния прокурор за инициативата му да бъдат разследвани офшорни сметки и имоти на български политици в чужбина и ще му помогнем, като предоставим документи за така наречената къща в Барселона”, казва Йончева.
По думите й 1, 7 млн. евро са постъпили по сметка на фирмата „EMA BGS SL“, която е регистрирана на адреса на къщата в Барселона – ул. „Францеск Ривалта”, 8. Управители на дружество, основано юли 2013 г., са Борислава Йовчева, а впоследствие и нейният баща Георги Йовчев.
Йончева обяснява, че тези средства са предоставени от офшорната фирма „Palms Enterprises“ (Overseas) LTD , на която номинален собственик е кипърски безработен Никос Михайлидис.
В изказването си Йончева не назовава Борисов, като директно обвързан с благополучието на въпросното семейство. Думите й обаче подсказват топли връзки с евентуални участници в афера за 1,7 млн. евро.
„Проследихме пътя на тези пари и свързаните с тях лица. Те водят до трима души – до Иван Саздов, управител на “Tенис клуб Банкя” ЕООД и председател на инициативния комитет, който издига кандидатурата на Бойко Борисов за кмет на София 2005г. Вторият човек е негов съдружник – Радослав Иванов, братовчед на Борисов, който към настоящия момент е собственик на бившия бизнес на премиера, включително и фирмите „Ипон“. Третият човек е Йордан Христов, управител на „Спортни имоти Приморско“ АД, обясни тя. Разбира се, че Саздов и Христов са представлявали офшорната фирма „Palms Enterprises“ (Overseas) LTD в България. Тя допълва, че съдружник във въпросната фирма е „Gordon Holdings”, чиито собственици са осъдени ефективно за организиране на международна схема за пране на пари през 2015 г. Йончева коментира, че едно от обвиненията е за прикриване на действителните собственици на фирмите, както и за опит за възпрепятстване на правосъдието чрез унищожаване на документи.
„Настояваме главният прокурор да провери тези лица и фирми и да изисква от прокуратурата в Каталуния цялата информация за фирмата „EMA BGS SL“, по силата на договора за взаимна правна помощ между България и Кралство Испания”, заяви тя.
Елена Йончева завява, че с юристи подготвя сигнал до главния прокурор заедон с документи, проследяващи произхода на парите.
За първи път Къщата в Барселона изплува през 2016 г. от серията записи на разговори между бившата шефка на СГС Владислава Янева, съдия Рубяна Ченалова и адвокат Мондешки.
В него Янева казва, че Борисов е купил къща в Барселона за 1.5 млн. евро (според записа) за жена, към която премиерът има „положително отношение“.
От думите на Янева се разбра, че: „Така е, ся, има една, на която и купи къща в Барцелона за милион и половина евро!“ Добавя още, че“ Има една друга, тя ходи в „Шервиньо“, забраих й името как се казваше, която беше на един негов много близък приятел от „Котараците“ жена. Как се казваше не мога да се сетя в момента. Както и да е. Тя му беше протокол“.
Мъж от записа потвърждава казаното с „Ъхъ“.
Почти година по-късно Борисов заяви пред Сашо Диков: „Ако я намерят (къщата )да я вземат“.
Макар, чe последва лавина от публикации по темата, прокуратурата не се заинтересува от случая, а разговорите между “ двете каки“, останаха да събират прах в архива като обикновени клюки между две високопоставени особи ( навремето) от средите на съдебната власт.