Общо 14 продължаващи досъдебни производства за престъпления против политическите права отчете прокурорският пресцентър още по обяд. Нови данни дотук няма. Привлечени обвиняеми – също.
Сред престъпленията против политическите права на гражданите е изборната търговия – наказателната отговорност е за организаторите, изпълнителите и участниците в алъш-вериша край урните.
Първоначално образуваните досъдебни производства са били 15, едно е прекратено поради липса на доказателства за извършено престъпление.
Водените 14 досъдебни производства са образувани в районните прокуратури в Бургас, Сливен /2/, Елена, Павликени, Провадия, Търговище /2/, Велинград, Казанлък, Козлодуй, Перник, Айтос и Плевен.
Образувани са и 2 досъдебни производства с предмет чл. 216 НК – унищожаване и повреждане, включително чрез нерегламентиран достъп до информационна система /Стара Загора и Добрич/. Разследват се посегателства върху помещения, ползвани от политически партии, като в Добрич районната прокуратура е внесла обвинителен акт, след проведено бързо производство. Обвинението касае умишлено счупване на витринни стъкла на партиен клуб.
Прокурорските преписки за проверка по сигнали за извършени престъпления против политическите права са 143. От тях по 100 е постановен отказ за образуване на наказателно производство, а по 43 продължава извършването на проверка по реда на чл. 145 ЗСВ.
За сравнение, при предните избори за Европейски парламент /2014 г./, образуваните досъдебни производства са били 21, а преписките за проверки по сигнали – 535, е информацията от ПРБ.
Към 18 чака от ЦИК отчетоха 10 отказали да функционират машини за гласуване в страната, като 7 са останали неработещи.
Говорителят на ЦИК Александър Андреев, че става дума за 2 машини в София, както и прекратено машинно гласуване в София-област, Перник, Видин, Своге, Хасково, Кърджали.
Към 16, 30 ч. е имало 86 сигнала за изборни нарушения. Като по-сериозни се сочат медийно оповестени междинни социолигически проучвания.