ВКС и не само “за” конституционни промени за главния прокурор
Проектът “Кирилов” за единния режим на разследване и отстраняване на “тримата големи” неминуемо минава през конституционни промени. Това е становището на ВКС, представено на второто поред заседание в МП по темата от върховния съдия Галина Тонева.
Проучването на конституционността на въпросния режим да мине поне през тълкуване от КС е теза, застъпена и от дуги правници, включително от шефа на НИП Миглена Тчева.
Предложените от ВКС варианта са два: или промени в основния закон, или тълкуване на КС.
Около въпросите, поставени от ВКС, всъщност се завъртя и цялото днешно обсъждане. А върховните съдии, извън познатите ни вече аргументи, че проектът на правосъдния министър утвърждава недосегаемостта на главния прокурор и поставя под риск независимостта на председателите на ВКС и на ВАС, слагат на масата и друг същностен проблем: в стремежа си да изработят общ механизъм за “тримата големи” Кирилов и сие на практика им дават имунитет, отнет на останалите магистрати у нас.
Текстовете от основния закон гласят:
Чл. 126.
(1) Структурата на прокуратурата е в съответствие с тази на съдилищата.
(2) Главният прокурор осъществява надзор за законност и методическо ръководство върху дейността на всички прокурори.
Чл. 127.
Прокуратурата следи за спазване на законността, като:
1. (нова – ДВ, бр. 27 от 2006 г.) ръководи разследването и упражнява надзор за законосъобразното му провеждане;
2. (нова – ДВ, бр. 27 от 2006 г.) може да извършва разследване;
3. (предишна т. 1 – ДВ, бр. 27 от 2006 г.) привлича към отговорност лицата, които са извършили престъпления, и поддържа обвинението по наказателни дела от общ характер;
4. (предишна т. 2 – ДВ, бр. 27 от 2006 г.) упражнява надзор при изпълнение на наказателните и други принудителни мерки;
5. (предишна т. 3 – ДВ, бр. 27 от 2006 г.) предприема действия за отмяна на незаконосъобразни актове;
6. (предишна т. 4 – ДВ, бр. 27 от 2006 г.) в предвидените със закон случаи участва в граждански и административни дела
Първо – резултатът
В крайна сметка експертите, поканени от МП днес, единодушно се съгласиха да стартира един общ проект за промени в Закона за съдебната власт (без режима за “тримата големи”). А другият, “специалният” , за”тях”, още ще се обсъжда.
Според изказано преди от Миглена Тачева мнение по настоящата Конституция няма пречка да се образува наказателно производство срещу който и да е магистрат, каквито са и “тримата големи”. Принципно и сега всеки прокурор може да образува разследване срещу обвинител №1, проблемът е дали главният прокурор може да го отмени. Тук, според Тачева, вариантите за изход са два – или изрични законови промени, или питане до КС за изясняване на същността на чл. 126 от основния закон (питане в тази посока е отправяно от Никола Филчев, останало безрезултатно).
Критични към проекта “Кирилов” днес бяха от Съюза на съдиите в лицето на председателя Калин Калпакчиев. “Проектът не отговаря на нито един от поставените проблеми. Не отговаря на основния въпрос КОЙ ще разледва главния прокурор. Тогава по-добре да остане сегашният режим на НПК”, каза Калпакчиев.
Стигна се и до примери от други системи, например Грузия. Тук зам.-министър Десислава Ахладова каза, че там прокуратурата е част от Министерството на правосъдието и не може да се черпи опит.
Като “очевидно различна” бе и оценена и уредбата в Украйна.