Но това не бил финалът – данни за евентуални престъпления Комисията ще праща на прокуратурата
Комисията е прекратила още и проверките по сигналите срещу Валери Симеонов, Елена Йончева, Валери Жаблянов и Крум Зарков. Те са по различни казуси, този със Симеонов се отнася за сделка в периода, когато той е бил председтел на общински съвет в Бургас. Сигналът срещу Жаблянов е за грешна информация подадена декларация във връзка с имот и средствата свързани с него. При Крум Зарков сигналът е за имотни сделки преди да стане депутат, за Елена Йончева – също, но на тъста й.
До едно решенията на КПКОНПИ са подписани от зам.-председателя Антон Славчев и членове на комисията. Вероятно защото точно в този период председателят Пламен Георгиев е в отпуск – поради неговата обширна и недекларирана тераса (финал на тази проверка май няма?!).
Любопитно е и че за кавалкадата произнасяния по горещи теми този път няма официално съощение от КПКОНПИ – който иска да чете решенията им, ако се сети!
А Де факто се смути от факта, че всички публикувани от КПКОНПИ решения са само за конфликт на интереси, без да навлизат в същината на имотните казуси.
На наш въпрос към КПКОНПИ с това ли се изчерпват проучванията им за “Апартаменгейт”, от антикорупционната комисия отговориха: не, но възложените ни от прокуратурата проверки й се изпращат директно. Защото КПКОНПИ няма правомощия да се произнася по данни за извършени престъпления. А какво са установили по този повод антикорупционерите, дали са го установили и т.н. – тези въпроси са към прокуратурата.
На 22 март Върховна касационна прокуратура възложи на КПКОНПИ проверка по сигналите за закупените жилища от депутатите Цветан Цветанов и Вежди Рашидов, министъра на правосъдието Цецка Цачева и от заместник министъра на спорта Ваня Колева. Заръките на прокуратурата станаха известни след като Антикорупционната комисия обяви, че е започнала работа по същата задача.
От съобщението на държавното обвинение тогава се разбраа, че за да се установи дали има злоупотреба със служебно положение, прокуратурата е разпоредила пълно проучване на нотариалните дела по сделките, получаване на обяснения от “правоимащите”, както и от продавачите от фирма “Артекс”, отношенията и познанствата между тях, продажните цени на имотите, дължимите данъци и такси. Наредено бе да се изясни актуалното състояние на дружеството – продавач. Също и от четиримата купувачи да се поиска съгласие за разкриване на банковата тайна, при несъгласие – да се действа по реда на Закона за кредитните институции. Да бъдат проверени и последващите заменки на апартамени от Цветанов, указват прокурорите. Заради евентуален конфликт на интереси, ВКП настоя КПКОНПИ да прецени дали Цветан Цветанов, като депутат е свързан с описаната от медиите съмнителната промяна в Закона за устройство на територията и връзката й със строителната дейност на фирма Артекс.
По-късно от прокуратурата уточниха, че са възложени и данъчни проверки, а на КПКОНПИ- да предостави на прокуратурата данни за престъпления, ако се е натъкнала на такива.
На този етап не е ясно ще се намери орган в държавата, който сериозно да се вгледа в подозренията на гражданите за търговия с влияние.