
Няма да бъдат съборени постройките върху терасата на антикорупционния шеф Пламен Георгиев. Актът за събарянето им е отменен от Столична община, показа разследване на bTV. През април „Контрол по строителството“ на столичния район Слатина установи, че има проблем с терасата с барбекю, сауна и навес върху покрива на Георгиев, защото защото строежът им е извършен без издадени строителни книжа, а покривната конструкция е изградена над определената с кота „било“ по виза максимална височина. И проверяващите издадоха акт за събаряне на терасата на шефа на КПКОНПИ.
Директорът на дирекция „Общински строителен контрол“ в Столична община арх. Влади Калинов е обезсилил акта за събарянето със своя заповед. Така, след обжалване на Пламен Георгиев – постройките остават.
„Факт е, че въвеждането на сградата в експлоатация се е случило, след като това нещо е било извършено и построено отгоре. Нищо след това не се е случило“, обяснява Калинов пред bTV. Той признава, че за самия покрив не са намерени строителни книжа. Попитан дали може един покрив да е законен, като няма книжа за него, Калинов отговаря: „Възможно е, когато е допустимо“, каквото и да значи това.
Пламен Георгиев бе декларирал жилището си на три нива като апартамент от 156 квадрата, плюс тераса с площ 48 квадратни метра. Скандалът с терасата върху покрива на жилището на шефа на антикорупционната комисия започна с твърдението на „Антикорупционен фонд“ , че Георгиев е пропуснал да декларира 186 квадратни метра от своя апартамент. Шефът на КПКОНПИ не се съгласи с това твърдение и обяви, че е жертва на атака от олигарси, които комисията разследва.

Според първия шеф на антикорупционната комисия Стоян Кушлев, проверката на въпросната тераса е „формална, защото комисията не е разследващ орган“,
„Грешка е, че КОНПИ разследва терасата на антикорупционния шеф Пламен Георгиев, заяви той пред bTV тази сутрин. Не бива да поставяме членовете й в неудобството да разследват своя председател, каза той. Кушлев смята, че разследването за конфликт на интереси е трябвало да се извърши от специалната комисия в Народното събрание, която се занимава с контрола върху КОНПИ.
Той обясни, че Пламен Георгиев не е бил длъжен да поиска документи за всяко нещо, което е построено. Основният документ, по който се извършва покупко-продажбата на апартамента му, е нотариалният акт. Впоследствие обаче се оказва, че терасата е вписана в нотариалния акт, но няма строителни книжа. Бившият шеф на Комисията смята, че прокуратурата трябва да провери дали има търговия с влияние. Комисията извършва проверката дали има нарушения на закона. В него точно е казано кога едно лице изпада в конфликт на интереси. А то е тогава, когато получи конкретна облага – не въображаема или предполагаема, добави Кушлев.