Управляващите официално включиха парите на бизнеса и едрия капитал в политическия живот на страната
Корнелия Нинова с пет въпроса към петима депутати
Парламентът намали партийната субсидия от 11 лева на 1 лев за получен действителен глас. Това стана с приемането на второ четене на промените в Закона за държавния бюджет на Република България за 2019 г.
„За“ намаляването на субсидията до края на годината гласуваха 119 депутати, 71 бяха „против“ и 16 се въздържаха.
Отхвърлено беше предложението на ДПС за намаляване на субсидията на 0 лева на глас, въпреки клетвите на Йордан Цонев, че партията му иска субсидията да остане 11 лева. Не беше подкрепено и предложението на ВМРО размерът на субсидията за парламентарна дейност да е 1,5 млн. лева.
От БСП поискаха партиите да върнат в бюджета неусвоената държавна субсидия към 3 юни 2019 г. Предложението обаче беше отхвърлено.
Понеже ГЕРБ е разходвал парите си разумно и е спазил Закона за политическите партии, който ги задължава да държат парите си в банки, затова сега БСП се вглежда в нашите пари и по стар комунистически обичай обича да експроприира парите на другите, обяви бившият член на БКП Менда Стоянова, сега председател на бюджетната комисия в парламента. Тя обеща, че със спестените пари ще се строят детски градини, „където има нужда“.
По време на дебатите Пенчо Милков от „БСП за България“ заяви, че предложението на правителството за 1 лев и на ДПС за безлимитно финансиране или без никаква държавна субсидия, е начин за саморазправа с опозицията:“Вие не предлагате никакъв модел. Вие угасяте лампата и отваряте вратата! В момента се предлага нещо, което показва само едно – че за вашата парламентарна група е ясно, че този 0 или 1 лев е временна мярка, временна бухалка да се извършват определени нелицеприятни дейности, да се остави без финансиране опозицията – дали лява, дали дясна, дали парламентарна или извънпарламентарна“.
Маноил Манев от ГЕРБ атакува: „Никой от лявата страна на залата не иска, не желае, а и не може да си позволи лукса да признае тази истина: партията ви е фалирала“.
Филип Попов от БСП реагира остро на изказването на депутата от ГЕРБ: „Лъжете, че БСП е фалирала, за което ще си носите отговорност. Второ, в кой закон пише, че партията – визирам ГЕРБ, следва да държи държавната си субсидия в банки и да печели от лихва и след това господин Борисов с държавни пари, раздавайки ги през прозореца на държавния си джип, да печели избори“.
По-късно бе прието партиите да получават дарения без таван от юридически лица и еднолични търговци, които нямат просрочени публични задължения или регистрираните в юрисдикции с преференциален данъчен режим. В отрицателен вот Драгомир Стойнев заяви, че е гласувал против, защото управляващите са въвели данък корупция за българските фирми.
В последна сметка бяха създадени възможности за отворено финансиране и легалното включване на бизнеса и едрия капитал в политическия живот на страната.
Преди местните избори.
Законът влиза в сила от обнародването му в държавен вестник, предложи Менда Стоянова. Първоначалната идея беше да влезе в сила от 1 юли. Социалистите поискаха законът да влезе в сила от 1 октомври 2019. Очаквано мина предложението на ГЕРБ.
Първо – ще имат ли право фирми, които имат задължения към бюджета на България, да спонсорират партии, които управляват в момента България.
Второ, ще имат ли право фирми, които получават обществени поръчки, да спонсорират партии, които участват в управлението на страната и раздават обществените поръчки?
Трето, ще могат ли фирми, регистрирани в офшорни зони, да финансират партии в България?
Четвърто, ще могат ли религиозни юридически лица – български и чужди, да финансират български партии?
И пето – ще могат ли неправителствени организации – български и чужди, като юридически лица с нестопанска цел, да финансират български партии“, попита още Нинова.
От отговорите на тези въпроси ще стане ясно за какво става дума в тези предложения по закона, заключи Нинова.
Крум Зарков към управляващите: Не само започнахте състезание към дъното, вие сте на път да го спечелите
ГЕРБ не само започнаха състезание към дъното, те са на път да го спечелят. Това каза зам.-председателят на ПГ на „БСП за България“ Крум Зарков по време на дебата за намаляване на партийната субсидия от 11 на 1 лв. за действително получен глас.
„Този дебат ще завърши така, както започна – скандално, неприятно, с повече недоизказано, отколкото казано. Промените наказават по-слабите, за да укрепнат още повече по-силните, заяви депутатът.
Не случайно т.нар. дискусия е покрила гафа Министерство на финансите с надплатените субсидии, се разбра от думите му. „Не забелязахте протестите, свързани с цената на горивата. Не се забелязаха протестите на медицинските сестри. Не обръщате внимание на протестите за застрояването на София. Слепи и глух и оставате за онези, които протестират, тъй като Законът за Черноморското крайбрежие е по-строг към тези с палатките, отколкото към тези с багерите“, каза още Зарков.
Покрихте тези теми с единия лев, поне за сега. Предупреждавам ви, ще платите сериозна цена за това. Вие не само започнахте състезание към дъното, вие сте на път да го спечелите“, завърши Зарков.
„