Има заподозрян в съпричастност към хакерската атака срещу сървърите на НАП и той е задържан, обяви Явор Колев, шеф на отдела за борба с компютърните престъпления в ГДБОП тази сутрин. Задържането е станало вчера, задържаният е от София и е на 20 години, той не е осъждан или криминално проявен.
При обиските на младежа са намерени голямо количество компютри и сървъри. Извършва се анализ на данните в тях.
Продължава разпитът му за евентуалните мотиви.
Пред БНР Колев уточни, че в резултат на активна работа е достигнато до определена информация и вчера следобед лицето е било задържано: Заподозреният работи като специалист в частна компания по киберсигурност. Според служебните си задължения той е „бял хакер“, ако ползваме жаргона. Разследването продължава“, обясни Колев. От дома му и от офиса, където е задържан вчера в ранния следобяд, са иззети множество устройства и носители на информация, чиято експертиза продължава в момента. Тя е съвсем първоначална, тъй като всичко е криптирано, но се съдържат данни, сочещи неговата съпричастност към извършването на това деяние.
Не бих казал, че беше изненадан, когато беше задържан. През годините е бил и черен хакер, заяви Колев пред bTV.
Колев допълни, че фирмата, в която работи заподозреният, няма никакво отношение към предполагаемото престъплението. Той извършвал тестове на компютърни системи и мрежи за уязвимост. „Работи се по всички версии, нищо не е отпаднало“, каза още началникът на отдел „Киберпрестъпност“. Има вероятност в киберакатата да са замесени и други специалисти, допусна той.
Задържаният от МВР не отговаря на профила „“руски гражданин, женен за българка“. Вчера в имейл до някои медии, който бе оповестен,че е от автора на хакерската атака – самият представящ се за хакер описваше себе си по този начин. Вътрешният министър Младен Маринов също обяви „руска“ връзка заради сделката с американски самолети Ф – 16.
Безпрецедентната хакерска атака засегна милиони български граждани и фирми. Течът на данните е станал през електронен портал на НАП за възстановяване на ДДС, платен в чужбина. Институциите твърдят, че е засегнат е 3% от информационния масив на агенцията. Източени са данни за над 5 млн. български граждани и фирми.
Хакерите твърдят, че имат още толкова данни, които предвид, че не са публикували, може да съдържат много по-вредна за засегнатите и за държавата като цяло информация. Възможността за измами и изнудване са само най-очевидните рискове, твърди в блога си IT- специалистът Боян Юруков.