Неочаквано, на второто поред заседание за номиниране, се появи кандидат за главен прокурор. Това е зам.-главният прокурор Иван Гешев, предложен е от цялата Прокурорска колегия – 11 човека заедно със Сотир Цацаров.
От името на предложителите Даниела Машева мотивира издигането на кандидата като отговарящ на изискванията: висок етичен стандарт, висока професионална компетентност, богат практически опит, ръководни административни умения, изявена независимост, воля за налагане на законността.
Този ход – за групово заставане зад един кандидат, изчерпва възможностите на кадровиците за втора номинация. Ако ще се следва правилото, че състезанието с един кон не е гарант за убедителност на вота, остава правосъдният министър Данаил Кирилов да издигне конкурент на Гешев. Остават още две възможности за номинации – на 25 юли и на 29 юли. Изборът ще е на 24 октомври. За да е успешен, се искат 17 „за“ конкретен кандидат.
Иван Гешев е достатъчно известен – започва като следовател, беше прокурор в СГП, от 2016 г. оглави спецпрокуратурата (на която с промени в НПК управляващите прехвърлиха „високата корупция“), а от миналата година е зам.-главен прокурор.
Активен участник и главен герой в шумните акции на спецпрокуратурата, включително и в „показното“ срещу кметиците на „Младост“ Десислава Иванчева и Биляна Петрова. Макар че те бяха осъдени на първа инстанция, съдия Иво Хинов обяви и че при ареста на Иванчева са нарушени нейните човешки права. А от името на двете дами адвокат Ирен Савова сезира Евросъда в Страсбург за „букет от нарушения“.
Гешев бе и основният „говорител“ за друга шумна акция – тази срещу пловдивския ученик, обявен за „терорист“ и вербуван от Ислямска държава. А станалото провокира вълна от гражданско възмущение.
Самият Иван Гешев бе заявил, че 99,9 % няма да е кандидат за главен прокурор и прогнозира „кална“ кампания. Е, единият му промил е надделял.
„Предложеният кандидат демонстрира голяма степен на независимост и умение да устоява на натиск – пример за това са внесените обвинителни актове срещу лица от властта. Длъжностите му досега са гаранции, че притежава във висока степен исканите професионални и нравствени качества“, обяви още днес от името на Прокурорската колегия Даниела Машева.
От думите й се разбра също, че кадровиците са провели предварителна среща с кандидата, на която освен съгласието му получили и неговата лична мотивация. Проучени били и сигналите срещу Гешев (те са няколко, включително за недеклариран конфликт в делото „Младост“), а проверката установила, че липсват предпоставки за съмнения, че зам.-главният прокурор е уронил престижа на съдебната власт или е злоупотребил с правомощията си.
Предложителите: Стилът „Гешев“ не е незаконен
След края на заседанието на пленума на ВСС, част от предложителите от Прокурорската колегия дадоха брифинг. При журналистите слязоха Даниела Машева, Евгени Диков, Гергана Мутафова, Йордан Стоев и Огнян Дамянов – и от парламентарната, и от професионалната квота.
Повторено бе, че са се спрели на кандидатурата на Иван Гешев, тъй като отговаря както на законовите изисквания, така и на зададения от съсловните организации профил за действащ прокурор с визионерско мислене.
„Водещото в предложението ни е, че е прокурор от системата, има над 20 г. професионален стаж като магистрат. И успешно приключили много разследвания с международен елемент – пране на пари, трафик на хора…“, подчерта Даниела Машев.
Де факто попита колко сигнала срещу г-н Гешев са проверили предложителите. Както и дали номинацията му означава, че всички 11 от Прокурорската колегия застават зад стила „Гешев“ в провеждането на шумни акции, вече довели до жалба в Страсбург.
„Обсъдихме сигналите срещу г-н Гешев – в КПКОНПИ, в Инспектората. Данните са, че наистина тези проверки са приключили и не е установено никакво неправомерно поведение, нито поведение, което по някакъв начин да сочи на конфликт на интереси, на зависимости. До 17 септември двете комисии на ВСС отново ще проверяват и ще излязат със становища“, отговори Машева.
Наложи се второто питане да бъде повторено, за да му бъде отговорено. Все пак ответът е: „Стилистиката на работа по тези публични акции можем да кажем, че е съобразена със закона. В Прокурорската колегия не отчитаме като никакъв негатив подобен начин на провеждане на тези акции. А, след като става дума за акции срещу организираната престъпност и корупцията, винаги ще има недоволни„. Важното уточнение тук е, че стилистиката е запомняща се най-вече с маскираните и въоръжени служители на различни служби при ареста на две жени, изземването на документи от кметства и прочее, където сериозна, камо ли въоръжена съпротива явно не се очаква.
На друг въпрос – за броя на осъдителните присъди за корупция в мандата на Гешев начело на спецпрокуратурата, а и като ресорен зам.-главен прокурор, бе отговорено, че само за първата половина на 2017 г. те са били 33 срещу между 20-80 годишно в предни периоди. Бройката от 33 обаче е обща, не за корупция.
Попитани дали ако Гешев остане единствен кандидат, изборът не е предизвестен, предложителите отговориха: Не!