Бившият шеф на антикорупционната комисия (КПКОНПИ) Пламен Георгиев е назначен от правителството за генерален консул във Валенсия. Решението на Министерския съвет е взето на закрито заседание преди седмица, като то вече е публикувано и в информационната система на правителството, съобщават агенциите. От длъжността, която Георгиев ще заеме, е освободен досегашният генерален консул Цветелин Цолов.
За назначението на бившия шеф на КПКОНПИ, не се иска съгласие на президента, а когато испанската страна одобри предложението на българската, ВСС ще освободи Георгиев от прокуратурата, за да заеме консулската длъжност. Той е определен за консул в испанския град заради изключително добрите си контакти с испанските правоохранителни органи, обясняват от Външно пред БНР.
На 31 юли Пламен Георгиев подаде оставка, а парламентът тихомълком, без никакъв дебат му я прие. Тогава той обяви, че данъчната проверка на НАП срещу него е приключила, той излизал „чист“, но се страхувал за семейството си и затова поиска да се върне в спецпрокуратурата. Георгиев обясни още напускането на поста със скандала с терасата на апартамента му в София, върху която се оказа, че незаконно са построени сауна, барбекю и други екстри. Като шеф на антикорупционната комисия Георгиев се опита да прехвърли терасата си на етажните собственици, но това не мина. Скандалът с въпросната тераса избухна след публикация на организацията „Антикорупционен фонд“ , че е пропуснал да декларира 186 кв.м тераса на покрива на своя апартамент на три етажа в кв. „Гео Милев“.
Няколко дни, след като той бе освободен от КПКОНПИ, Висшия съдебен съвет на извънредно заседание единодушно го възстанови като прокурор, а решението за това дори бе със задна дата – 1 август. Георгиев бе зам.-шеф на специализираната прокуратура преди да оглави антикорупционната комисия. Той бе и прокурорът, който не чу записите по скандала „Ало, Ваньо“, което бе емблематичен пример за покриване на гафове на висшите етажи на властта, в случая на премиера Бойко Борисов.
От края на 2009 г. тогавашният шеф на Агенция „Митници“ Ваньо Танов бе подслушван във връзка с разследване за корупция в митницата в „Свиленград“. Наблюдаващ прокурор е Пламен Георгиев. Точно от тези специални разузнавателни средства изплуваха скандалните репликите между Бойко Борисов и Ваньо Танов. Разследващите записаха как Борисов нарежда на Танов да извади митничарите от пивоварната в Мездра, защото е поел ангажимент да не закача собственика Михаил Михов- Мишо Бирата. Борисов каза, че е сторил това по искане на тогавашния президент Първанов. Прокурорът Пламен Георгиев се оправда по-късно, че той не е чул този разговор, защото до него не е стигнала информация за него. Бойко Борисов, междувременно, публично бе признал разговора, но нямаше кой и това да чуе.
Чл. 26. (1) (Доп. – ДВ, бр. 69 от 2011 г., в сила от 08.09.2011 г.) Дипломатическите служители постъпват в дипломатическата служба въз основа на публично обявен общ конкурс.