Общият съд на Европейския съюз отмени решение на Европейската комисия от 2016 г., позволило на „Газпром“ 100-процентово право над „Опал“ – сухопътен участък, който пренася газ от „Северен поток“ по тръбите от Русия до Германия по дъното на Балтийско море. Решението на Съда е по дело T-883/16 Poland v Commission.
От 2013 г. „Газпром“ имаше право да ползва 50% от капацитета на „Опал“, а комисията почти удвои този дял, давайки фактически монопол на руския енергиен гигант. Украйна и Полша протестираха, като украинската „Нафтогаз“ заяви, че така може да загуби приходи от транзита на руски газ, доставян в Европа.
Според Общия съд решението на ЕК нарушава принципа на енергийна солидарност, тъй като позволява на Газпром и предприятията от групата на Газпром да пренасочват допълнителни количества газ на пазара на ЕС, като използват изцяло капацитета на газопровода „Северен поток 1“.
ЕК е била длъжна да прецени дали изменението на режима за освобождаване на тръбопровода OPAL, може да засегне интересите в областта на енергетиката на други държави-членки. Комисията не е проучила какви са последствията в средносрочен план за енергийната политика на Полша от прехвърлянето на транзитния маршрут на Северен поток 1 / OPAL на част от обема на природен газ, преди това транспортиран по тръбопроводите Ямал и Братерство. ЕК не е претеглила тези ефекти срещу засилената сигурност на доставките на равнището на ЕС, посочва съдът. При тези обстоятелства Общият съд намира, че решението за 2016 г. е прието в нарушение на принципа за енергийна солидарност и отменя решението на Комисията.
Според „Блумбърг“ и полското министерство на енергетиката, решението ще попречи това на „Газпром“ да се откаже напълно от транзита на газ през територията на Украйна. Подобни планове вече бяха обявени във връзка с изграждането на „Турски поток“, който заобикаля страната, и забавения „Северен поток 2“.