Германската разпоредба, която забранява на интернет търсачките да използват откъси („snippets“) от периодични издания без разрешението на издателя, е неприложима, ако Комисията не е уведомена предварително. Става въпрос за правило, свързано с услуга на информационното общество, и следователно, за „технически регламент“, чийто проект трябва да бъде предоставен на Комисията, реши Съдът на ЕС по дело C-299/17.
VG Media, германско дружество за управление на авторски права, предявява пред Областния съд на Берлин иск за обезщетение срещу Google за нарушаване на сродните на авторското право права на няколко негови членове, издатели на периодични издания. Според дружествота след 1 август 2013 г. Google използва в своята интернет търсачка и на автоматизирания си информационен сайт „Google News“ „snippets“ от периодични издания (кратки откъси или резюмета на медийни текстове, понякога заедно с изображения), които са на членове на дружеството, без да плаща възнаграждение.
Немският съд обаче е имал съмнения за възможността VG Media да се позовава срещу Google на съответната германска разпоредба, която е влязла в сила на 1 август 2013 г.
и цели да защити издателите на периодични издания. Разпоредбата забранява само на търговците, управляващи интернет търсачки (и на търговците — доставчици на услуги, обработващи съдържание по аналогичен начин), да разгласяват публично периодични издания или части от тях, с изключение на отделни думи или съвсем кратки откъси от текст.
Областният съд в Берлин е поиска от съда да установи дали такава разпоредба представлява „технически регламент“ по смисъла на Директива 98/34 относно техническите
стандарти и регламенти1 , който може бъде противопоставен на частноправните субекти, само ако Комисията е била уведомена за него.
С решението си Съдът отговаря утвърдително.
Разпоредба ,като разглежданата, представлява правило за услуги на информационното общество и следователно е „технически регламент“. Всъщност то специално е насочено към въпросните услуги, тъй като основната му цел и предмет е да защити издателите на периодични издания от нарушенията на авторското право, извършвани с онлайн търсачките. В този контекст е необходима защита единствено срещу системните посегателства, извършвани от доставчици на услуги на информационното общество, върху публикуваните онлайн произведения на издателите.
Доколкото такова правило е специално насочено към услугите на информационното общество, Комисията трябва да бъде предварително уведомена за проекта на
технически регламент. В противен случай частноправните субекти могат да изтъкват неговата неприложимост.
1 Директива 98/34/EО на Европейския парламент и на Съвета от 22 юни 1998 година за определяне на
процедура за предоставяне на информация в областта на техническите стандарти и регламенти и правила
относно услугите на информационното общество (ОВ L 204, 1998 г., стр. 37; Специално издание на български
език, 2007 г., глава 13, том 23, стр. 207), изменена с Директива 98/48/ЕО на Европейския парламент и на Съвета
от 20 юли 1998 г. (ОВ L 217, 1998 г., стр. 18; Специално издание на български език, 2007 г., глава 13, том 23, стр.
282). Тази директива е отменена с Директива (ЕС) 2015/1535 на Европейския парламент и на Съвета от 9
септември 2015 година установяваща процедура за предоставянето на информация в сферата на техническите
регламенти и правила относно услугите на информационното общество (OВ, L 241, 2015 г., стp. 1), влязла в сила
на 7 октомври 2015 г., тоест след настъпването на обсъжданите факти.