Последни новини
Home / Казуси / Договорът, сключен първи по време, е основното трудово правоотношение

Договорът, сключен първи по време, е основното трудово правоотношение

Defakto.bg

Имаме служител, назначен по основен трудов договор и трудов договор за допълнителен труд при един и същи работодател. Прекратяваме основния трудов договор поради изтичане на срока, за който е сключен. В подобни случаи какво се прави с  допълнителния договор – трябва ли да го прекратим или да сключим нов като основен? Людмила Павлова , София

И друг път подобни въпроси са поставяни в пощата ни, а основното, което трябва да се знае в случая е, че  договорът за допълнителен труд се прекратява от работодателя или от работника или служителя с предизвестие от 15 дни.  След това можете да сключите нов трудов договор с лицето както за неопределено време, така и за конкретен срок.

Няма законова пречка отношенията с работника или служителя да се преуредят с допълнително споразумение, без да прекратявате договора. В споразумението трябва да запишете всички промени в трудовото правоотношение – по отношение на срока, заеманата длъжност, работното време, трудовото възнаграждение и т.н. Когато промяната засяга основанието, на което е сключен договорът, срока и/или длъжността, следва да се изпрати уведомление до Националната агенция за приходите.

Няма специално основание за сключване на трудовия договор като „основен“. Законът счита за основно всяко трудово правоотношение, което независимо от основанието, на което е възникнало, е съществувало преди сключването на трудовия договор за допълнителен труд. Така, когато човек работи по няколко трудови договора – било с един и същи, било с различни работодатели, основно е трудовото правоотношение, което е сключено първо във времето. Следователно, когато бъде прекратен първият по време на неговото сключване (основният) трудов договор, договорът за допълнителен труд остава единствен и следва да се счита за основен.

Справка: чл. 67, чл. 68, чл. 334 от Кодекса на труда (КТ) и § 1, т. 12 от Допълнителните разпоредби към КТ.

 

About De Fakto

Проверете също

Страсбург: Не националната сигурност, а рискът от изтезание и екзекуция се преценява при експулсирането на чужденец

Доц. Светла Маргаритова, адвокат Не националната сигурност, а рискът от изтезание трябва да се преценява …

Съдът на ЕС: „Правото да бъдеш забравен“ важи за целия ЕС, но не и за страните извън Съюза

На 24 септември 2019 г., с решение по дело C-507/17, Съдът на Европейския съюз обяви, …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.