Последни новини
Home / Законът / В бюлетините за местните избори ще има квадратче „Не подкрепям никого“

В бюлетините за местните избори ще има квадратче „Не подкрепям никого“

Defakto.bg

Новост в бюлетините за местните избори е опцията „Не подкрепям никого“.  Това посочи говорителят на ЦИК Александър Андреев. Чрез отбелязване на това квадратче гражданите ще могат да изразят протестния си вот. Тези гласове ще бъдат отчитани като действителни и ще се показателни за избирателната активност, заяви Андреев.

Друга промяна е , че кандидатите за общински съветници се избират с трицифрени номера – започващи от 101.  Тези номера ще служат за отбелязване и отчитане на преференциите.

Образците на трите бюлетини, с които ще се гласува в София на 27 октомври бяха показани  в ЦИК.

Те са идентични с тези за останалите общини в страната, но столицата е с най-голям брой регистрирани листи за общински съветници, кандидати за кметове на общината и кандидати за районни кметове.

Близо 19 милиона бюлетини ще се отпечатат само за първия тур на изборите в цялата страна.

В бюлетините за общинските съветници има възможност за отбелязване на преференция, а конкретно бюлетината за София-град за общинските съветници ще е най-дългата и най-широката. Затова се очаква и допълнително указание за сгъване.

Няма да е достатъчно прегъването само на две, до долния ъгъл, заради тайната на вота, обясни говорителят Александър Андреев, цитиран от БНР.  ЦИК ще излезе с допълнителни пояснения по въпроса.

Говорителят на ЦИК посочи, че голобата наложена на лидера на Атака Волен Сидеров заради непристойно поведение в  предаването „Референдум“ по БНТ, ще е  между 2000 и 5000 лв.  Размерът на глобата още не е уточнен, каза Андреев.  ЦИК е получила сигнали за нарушения в социалните мрежи, но не може да наложи наказания, защото социалните мрежи не се считат за медии, посочи още говорителят на ЦИК.

About De Fakto

Проверете също

И. ф. градски прокурор на София Емилия Русинова е отчела работата на Софийска градска прокуратура за 2025 г.

В зала „Тържествена“ на Съдебната палата се е  провело годишното отчетно събрание на Софийска градска …

Съдът на ЕС: Всяка генерална забрана за смяна на юридическия пол в държава членка противоречи на правото на ЕС 

Съдът на Европейския съюз постанови решение по делото Шипов (C-43/24), в което посочва, че всяка …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.