„Излиза видимата част на айсберга на натиска, на влиянието, на зависимости в съдебната система, когато съдиите започнат да се страхуват, започват да обясняват своите актове пред гневни тълпи от хора. Това означава, че правосъдието си отива и се настанява общественото мнение в съдебните зали и никой не може да бъде сигурен в своето право и справедливост“. Това заяви пред БНР Велислав Величков от „Правосъдие за всеки“. Инициативата организира днес поредния си марш за правосъдие под наслов „Да запазим светлина в мрака, за право и за свобода“.
В предаването „Преди всички“ Величков подчерта, че „Висшият съдебен съвет, вместо да реагира остро на това посегателство срещу правосъдието, говори със силни, но с неясни формулировки като разминаване между правото и справедливостта“: „Ако съдийската колегия на ВСС нарича съдебните актове, които са мотивирани и окончателни, „разминаване между правото и справедливостта“, то тогава самият ВСС започва да се превръща в прислуга на политическата класа“.
Според Велислав Величков, „ако съдът започне да обяснява на политически партии значението на своите актове, то тогава вече политиката напълно е заменила правосъдието“: „Ако спрем да вярваме в съда, спираме да вярваме в държавата“.
По случая „Полфрийман“ Величков заяви: „Силно се надявам, че ВКС не би се поддал на изкушението да задоволява нечии прокурорски щения или обществени очаквания, а ще се произнесе според правото и според закона. Зависимости в съдебната система и политическото влияние върху съда започнаха да стават прекалено силни, а прокуратурата да става прекалено ясно силов играч“.
По повод избора на нов главен прокурор Велислав Величков посочи, че това е първото полувреме на мача, тъй като след това е обвързаната компетентност на президента, който трябва да подпише или да откаже да подпише указа и да върне кандидатурата за ново разглеждане.