Приходите от дейността на органите на съдебната власт трайно намаляват от началото на годината, „дупката“ до края на август тази година е от 4 518 000 лева.
Това стана ясно от доклад за изпълнението на съдебния бюджет, представен пред Пленума на ВСС от шефа на бюджетната комисия Боян Магдалинчев.
За първите 8 месеца на годината от съдебни такси са събрани 62 429 000 лева, което е с 4 228 000 лева по-малко от планираното.
При 10 милиона план за приходи от глоби, конфискации и др., събраното е с 343 000 лева по-малко, отчете Магдалинчев.
В разходната част с 10 милиона повече са похарчени от системата за обезщетения по КТ и други плащания, но пък са спестени 2 милиона лева от осигуровки.
Много малко средства са усвоени за капиталови разходи – при план за над 19,5 млн. лв, са похарчени 5,8 млн лв.
И още – средната работна заплата в системата на съдебната власт за първите 8 месеца на годината е 2458 лева. Като тук влизат възнагражденията не само на магистратите, но и на служителите (без последните сумата щеше да е по-висока).
Отмяната на съкратеното производство ще „глътне“ ли още пари?
По време на тази „бюджетна“ точка Севдалин Мавров постави въпроса за проблемните отдавна експертизи. Както и за това, че с отмяната на съкратената процедура при умишлено причиняване на смърт разходите за експертизи неминуемо ще нараснат, тъй в съдебния процес ще се събират нови и проверяват представените доказателства.
Правосъдният министър Данаил Кирилов отчете, че проблемът с вещите лица е голям и разчита „вие да посочите пътя, а изпълнителната власт да се опита да го осъществи“.