Defakto.bg
Предложените за второ четене от депутати ред „придобивки“ за членовете на ВСС рушат „състоянието на духа“ в съдебната система и чувството за справедливост.
Това заявява Олга Керелска от Съдийската колегия на ВСС в становище до колегите си и ги приканва да се противопоставят на „бонусите“. Становището е в дневния ред на колегията за утре.
Олга Керелска, съдия във Върховния касационен съд, е избраник от професионалната квота на съдиите.
Става дума за три предложения за второто четене на „големите“ поправки в съдебния закон, внесени в последния възможен момент. Де факто вече ги описа подробно. В момента парламентът е в „изборна“ ваканция и разглеждането за второ четене в правната комисия предстои.
Едното – на Анна Александрова, Красимир Ципов, Иглика Иванова-Събева, Христиан Митев и Емил Димитров- Ревизоро – въвежда нов кариерен бонус за кадровиците, като предвижда след приключването на мандата им във ВСС да могат да бъдат възстановявани на една спепен по-висока длъжност в съдебната власт.
Второто – на Хамид Хамид и Ревизоро – приравнява кадровиците на магистратите с минимум 10 години стаж в системата, които при напускане получават обезщетения, равни на годините прослужено време, но не повече от 20, като дава на членовете на ВСС право на обезщетение за петте години в съвета. Така, освен че вече вземат най-високите заплати в системата – тези на „тримата големи“, получават до 40 % върху основното възнаграждение за прослужено време, както и две средни бюджетни заплати годишно за облекло и заплащане на осигуровките им от бюджета, членовете на съвета ще се сдобият и с ново „обезщетение“ за работата си в кадровия орган.
Третото предложение – на Красимир Ципов и Ревизоро – е за отпадане на забраната за роднинство между кадровици и ръководители на органи на съдебната власт, ако са избирани от другата колегия на ВСС. Например да няма пречка член на Съдийската колегия на ВСС да е роднина с прокурорски шеф и обратното.
В становището си до Съдийската колегия Олга Керелска припомня, че първоначално внесеният и гласуван на първо четене законопроект за ЗСВ предвижда друго – промени в начина на атестиране, разширяване на кръга от юристи, които могат да бъдат избирани в Инспектората и за главен инспектор, промени в дисциплинарните производства. Както и че измененията са били дело на работна група в МП и за този проект е уведомена Европейската комисия и че именно по него в края на септември свое становище е изразил и ВСС.
Според Правилника на Народното събрание, предложенията, внесени за второ четене, които противоречат на принципите и обхвата на гласувания на първо четене законопроект, не се обсъждат и не се гласуват, напомня Олга Керелска.
Очевидно е, че посочените предложения излизат извън обхвата на законопроекта като такъв. На практика с тях се урежда за първи път правна материя и не са преминали задължителната по ЗНА оценка за въздействието и обществени консултации, категорична е тя.
Олга Керелска заявява:
„Уважаеми колеги, повдигам този въпрос и считам, че следва да вземем отношение по него не само заради юридическа прецизност и необходимостта от спазването на закона, но и заради това, че направените предложения касаят нашия собствен статут. Неговото премълчаване, по мое мнение, ще създаде впечатление в обществото и преди всичко сред съдиите, които представляваме, че приемаме предлаганите ни кариерни и финансови бонуси, както и създаването на предпоставки за „роднински“ назначения, макар и изборът на съответния административен ръководител да не се осъществява от колегията, на която сме членове. То ест въпросът има освен юридическа и морална страна. Дълбоко съм убедена, че управлението на съдебната власт, което е наше правомощия по закон, не съставлява единствено отговорност за решаването на кадровите и общите организационни въпроси на системата, но и отговорност за „състоянието на духа“ в тази система, за мотивацията на съдиите да осъществяват своята правораздавателна дейност. А това състояние и мотивация се определя и от обстоятелството дали съдиите се чувстват справедливо поставени спрямо своите представители в органа на управление на съдебната власт„.
И предлага: „Да изразим нашата позиция, която да изпратим на г-жа Анна Александрова, председател на правната комисия на НС. Да посочим, че съгласно Правилника на НС същите не следва да бъдат разглеждани и гласувани за второ четене, а по същество да заявим, че предложените промени са в противоречие с:
* конкурсното начало като основен принцип за кариерното развитие на магистратите
* с гратификационния характер на обезщетение по чл. 225 ЗСВ, което по дефиниция представлява „благодарност“, „награда“ за точно определен труд – в случая този на съдия, прокурор или следовател, предвид особеностите на този труд
* с гаранциите за вземане на обективни и безпристрастни решения от колегиите при избор на административни ръководители, израз на които е нормата за несъвместимост в настоящата й редакция“.
В предизборната си кампания, а и при изслушването им от Общото събрание на съдиите в страната, ред кандидати за ВСС се обявиха срещу кариерните бонуси за кадровиците, които бяха актуални и при предния състав на съвета. Нещо повече – едно от сега внесените предложения, това за „обезщетяването“ на членовете на ВСС фигурираше в първоначалния проект за ЗСВ, но изпадна оттам заради отрицателно становище на финансовия министър Владислав Горанов – по обясненията на правосъдния министър Данаил Кирилов. А сочените от депутатите мотиви за всичките „придобивки“ са доста мъгляви. Напомнят на аргумента на Ревизоро, че членовете на ВСС „не могат да ходят по джапанки“ – използван преди няколко години, за да се изравнят заплатите им с тези на „тримата големи“.
И още – и в предния ВСС имаше опоненти на „бонусите“ и новите „обезщетения“ за кадровиците. Но не ги чуха.