Академията на науките е защитавана в съда от адвокат Ирен Савова
Българската академия на науките окончателно спечели дело за имот, оценен на 43 615 553 лева. Той е в комплекса на БАН на 4-и километър, близо до хотел „Плиска“, в момента върху него е издигната солидна сграда на „Алфа банк“.
До решението, категорично признало академията на науките за собственик на имота, се стига след протяжни съдебни битки. Интересите на БАН пред всички инстанции защитава адвокат Ирен Савова.
Името на адвокат Савова е достатъчно известно – тя и екипът й защитават държавата по делата за т.нар. царски имоти (и дотук не са загубили нито едно от тях), Ирен Савова изпрати в Евросъда в Страсбург жалбите на Биляна Петрова и Десислава Иванчева за нарушените им човешки права в гръмкия процес „Младост“, а напоследък именитата юристка става обект на странни посегателства, включително разлепване на нейни некролози приживе в центъра на София и поставяне на „бръмбари“ на ползваните от кантората автомобили – от „неизвестни“ извършители, чиито лица са заснети от охранителни камери.
Що се отнася до спечелото дело на БАН, казусът е любопитен, връща към смутното време на реституциите и лъкатушната тънка червена линия на разделението между частно и държавно, когато собственици на дюкянчета в покрайнините на София за един ден ставаха милионери. Като поставя принципни въпроси за собствеността и защитата на националния интерес.
Спорът между БАН и „Чардаш трейдинг“ ЕООД е минал през СГС, Софийския апелативен съд, ВКС. В част от инстанциите се е завъртал по няколко пъти.
Битката е за терен над 2 800 кв м, попадащ в научния комплекс на БАН. На него преди застрояването е имало зелени площи и пешеходна алея.
Историята на придобиването от БАН
Целият парцел на 4-и километър е предоставен на академията на науките за ползване и стопанисване още в далечната 1952 г. със заповед на министъра на комуналното стопанство и благоустройството.
Впоследствие е отбелязан в съставени актове за държавна собственост от 1969 г., за него има издадена и заповед от 1974 г. на Софийски градски народен съвет. А през 1983 г. е сключен протокол между председателя на БАН акад. Ангел Балевски, министъра на просветата проф. Александър Фол и председателя на Държавния комитет за наука и технически прогрес Начо Папазов за предоставяне стопанисването на отредения по регулацията терен за БАН на академията.
В най-ново време собствеността на академията е уредена със Закона за БАН, в сила от 19 октомври 1991 г. Член 10 от закона гласи:
В този казус на правото на собственост на БАН, възникнало по силата на специалния закон, се противопоставя извършена реституция по друг закон – за възстановяване на собствеността върху одържавени недвижими имоти (ЗВСОНИ) от 1992 г.
По линия на реституцията парцелът е бил възстановен на много наследници, които през 2001 г. го продават на „Пи Еф Пи“ ООД. А през 2006 г. дружеството на свой ред го препродава на „Чардаш Трейдинг“ ЕООД.
Междувременно в края на 2005 г. е издадено разрешително за строеж от главния архитект на София на базата на одобрени инвестиционни проекти за сграда с магазини, офиси и подземни гаражи на „Пи Еф Пи“, строежът започва през 2007 г. вече от „Чардаш Трейдинг“ и е приет с разрешение за ползване на началника на ДНСК от юли 2012 г. Фактическата власт върху терена е установена през октомври 2007 г., когато започва изсичането на дърветата там и подготовката за строежа.
Решенията на съда
Първата инстанция, Софийски градски съд, се произнася през 2015 г. и отхвърля предявения иск като неоснователен и недоказан и БАН е осъдена да заплати разноски в размер на 400 лева за вещо лице и 70 409,08 лева възнаграждение за един адвокат. СГС приема, че няма документ, който категорично да доказва предоставянето на спорния терен за оперативно стопанисване и владение от БАН през годините, а констативният нотариален акт от 2003 г. не установява права.
Коренно различно е решението на втората инстанция, Софийския апелативен съд. През 2016 г. апелативните съдии отменят решението на СГС и вместо него признават за установено, че БАН е собственик на урегулиран поземлен имот УПИ VII-418 от кв.13 по ЗРКП на гр. София, м. „БАН 4-ти км“, с площ 2 864 кв.м. и осъжда „Чардаш Трейдинг“ ЕООД да предаде владението на имота на БАН. Но признават на фирмата правото да задържи имота до заплащане от БАН направените подобрения на стойност 43 615 553,46 лева. Осъждат „Чардаш Трейдинг ЕООД“ да заплати на БАН сумата от 18 263, 04 лева съдебно деловодни разноски пред двете съдебни инстанции.
Решението на САС относно правото на собственост остава непипнато от ВКС, върховният съд отказва касация по него. Така апелативният съд слага точката по спора чий е имотът.
Мотивите
БАН търси партньори за инвестиции
След окончателното спечелване на делото, БАН отправи покана за инвестиционни предложения.
В нея се казва:
„След успешно проведена съдебна процедура Българска академия на науките беше призната за собственик на недвижим имот – УПИ VII-418 от кв.13 по ЗРКП на гр. София, м. „БАН 4-ти км”, с площ 2 864 кв.м., заедно с изградената в него 10-етажна административна сграда (бивша централа на „Алфа банк”), с РЗП 17 076 кв.м., находяща се на бул. „Цариградско шосе“ № 99. В тази връзка БАН кани всички заинтересовани в срок до 15.11.2019 г. да заявят инвестиционни намерения за имота“.
А това не е ли пирова победа? БАН са правите, правото е на страната на БАН, те са собствениците , но трябва да платят …много, много милиони-за стойността на сградата-която е подобрение? Я вижте бюджета на БАН-няма как да се плати от субсидията-тя едва стига за заплати, очевидно, освен ако Правителството целево не отпусне сумата. Да бъде продадена сграда? Тоест парите пак ще отидат за другата страна-за да се платят подобренията, а БАН ще загуби собствеността, нали целта е да бъдат опазени имотите на БАН? Да бъде дадена под наем, и с наема да се изплати сумата-да вариант е, ако друга страна е съгласна , и готова да изчака 20-30 години да си получи парите на вноски-от приходите от наем.Излиза,че страната ,загубила делото е в далеч по-добра позиция.
Вариант от тази ситуация дали не е е само и единстевно Правителството целево да отпусне субсидията, като може да се сключи и извънсъдебно споразумвение, ако другата страна се съгласи на редукция на сумата при кешово плащане-така ще бъде опазен имота в патримониума на БАН? Защото нали разбирате,че другата страна може да извади изпълнителен лист във всеки момент, и тогава държавата доброзорно ще трябва да даде парите, като отпусне целева субсидия-без значение дали иска или не иска-
чл 519 ал 2.