Без изненади, решението на президента Румен Радев да не подпише указ за назначаването на Иван Гешев за главен прокурор и да върне кандидатурата му на ВСС, бе подложено на критики. От тв екрана се чуха различни тези и обвинения.
Основните аргументи на държавния глава бяха, че липсата на алтернативни претенденти е лишила надпреварата за високия пост от престиж и легитимност. Най-вече – че масираната служебна институционална подкрепа е взела превес над общественото мнение.
Въпросът е какво ще се случи оттук нататък – дали ВСС директно ще прегласува избора на Иван Гешев или ще се зачете аргументите на президента. Това би означавало процедурата да стартира отначало. Но – явно – няма да стане. Дали ще имаме нов главен прокурор преди януари догодина, когато изтича мандатът на Сотир Цацаров, все пак е въпрос на бъдеще.
Самият Иван Гешев бе лаконичен: „Благодаря на президента, че се произнесе в разумен срок. Процедурата за избор продължава“.
Бившият представляващ ВСС, сега районен съдия в Сандански, командирован в административния съд в Благоевград, Димитър Узунов коментира станалото пред бТВ.
И обяви, че процедурата по избора е напълно спазена, а законът не въвежда като условие наличието на повече от един участник. После илюстрира с примери от избора на Сотир Цацаров, в който самият той участваше. И сбърка. Узунов каза: „Държавният глава говори за липса на истинска състезателност. Когато преди 7 г. избирахме г-н Цацаров имаше две кандидатури и пак имаше недоволни, а недоволните тогава, са недоволни и сега. Виждам в митингите, организирани срещу избора на г-н Гешев да се ползват плакати от избора на г-н Цацаров. Христо Иванов не си направи труда дори да смени плакатите!“
Уточнение: през 2012 г. при избора на главен прокурор от предния ВСС имаше трима кандидати – Сотир Цацаров, Галина Тонева и Борислав Сарафов. Като Тонева и Сарафов изобщо не бяха подложени на гласуване, проведе се вот само за Цацаров, който получи 18 „за“.
Накрая Димитър Узунов обобщи: „Държавният глава сочи липса на доверие към г-н Гешев, дявол да го вземе, стотици прокурори изразиха подкрепата си за него, в коша ли отива тя? А подкрепата на Асоциацията на прокурорите и тя ли? Да се казва, че подкрепата на институциите на собствената ни държава е негатив, а липсата на подкрепа на неправителствени организации, на Българския хелзинкски комитет е позитив, това не го разбирам. По „Полфрийман“ се видя неправителственият сектор, какви съмнения излязоха за съдебния състав…
Излиза така, че прокурорът, който гони престъпниците, старае се извършилите престъпление да влязат в затвора, срещу него се реагира, а който ги пуска от затвора, срещу него се мълчи. Това не го разбирам.
Мисля, че този състав на ВСС ще се наложи за втори път да преповтаря такава процедура, при второ успешно гласуване държавният глава няма друг изход, освен да подпише указ за избрания кандидат. Имам мнение по истинския мотив за този указ с отказ, но няма да го споделя не за друго, все пак съм съдия, ще го направя от уважение към държавния глава и да запазя авторитета му“.

„Създаде се впечатление, че президентът действа в зависимост и под натиск“, обяви пред Нова тв бившият конституционен съдия, сега член на КЗК проф. Пламен Киров. Поясни: „Румен Радев беше призован да върне кандидатурата от предшественика си президента Плевнелиев, по същия начин подходи председателя на ВКС Лозан Панов, може би е съвпадение, че вчера за това го помолиха и от Съюза на съдиите, буквално в същия ден“.
Пламен Киров също се позова на липсата на изискване за алтернативни кандидатури. После каза, че ако президентът внесе изменение в Конституцията „тримата големи“ да се избират пряко, а НС го приеме, ще има много кандидати.
„Аргументите по-скоро са политически, критикува изпълнителната власт, че министърът не е предложил алтернативна кандидатура, представяте ли си каква щеше да е реакцията на президента, ако министърът беше предложил такава кандидатура, а ВСС я беше подкрепил! Не е забранено и органите, които работят с висш магистрат, да изразят мнението си за работата с него“, обяви проф. Киров.
Накрая заяви за „гласове, които подшушват“ на президента да изпрати питане до Конституционния съд. Ако Иван Гешев бъде преизбран от ВСС, а държавният глава изпрати такова искане до КС, това може да забави издаването на указ за назначаването на новия главен прокурор до следващата година, допусна юристът.
„Президентът не мотивира своя указ, просто изрази становище защо е отказал да подпише – заради липсата на състезателност. Но това не е достатъчно основание. Не виждам никакви нарушения на процедурните правила“ – това пък заяви пред БНР проф. Огнян Герджиков, бивш председател на парламента и бивш служебен премиер.
И още: „Законът предвижда правна възможност изпълнителната власт в лицето на министъра на правосъдието да издигне кандидатура за главен прокурор. Тази възможност може да се осъществи, може и да не се осъществи. Това вече е личен избор на министъра. Може би обаче това решение не е най-доброто, но то съществува“.
Прогнозата на проф. Герджиков: „Възможно е ВСС да върне процедурата на по-предишен етап, доколкото знам, но аз смятам, че с оглед на категоричното гласуване във ВСС първия път резултатът ще бъде същият“.
На въпрос дали има основание да бъде питан Конституционният съд професорът заяви, че това би било „удар във въздуха“.