
По настояване на Столична община съдът отмени наложени от него привременни мерки по делото срещу мръсния въздух в София. Но постанови ред нови задължения за СО. Определението е на съдия Албена Ботева от СГС.
Столична община е поискала да отпадне задължението да мие улиците от октомври до април, заради метереологичните особености на зимния период. Настояла е да се премахне и ангажиментът за ежедневно обявяване на количеството прахови частици на спирките, защото било технически невъзможно.
На днешното си заседание СГС отмени тези две мерки. Но под условие.
Така задължението за едномесечно машинно миене на столичните улици от октомври до април остава, обаче с уговорката „че метереологичните условия го позволяват“. То ест – ако не вали или температурите не водят до моментално замръзване на водата и, съответно, заледяване. Мярката за измиване на улиците два пъти месечно от май до септември се преповтаря.
Освен това съдията задължава Столична община да обявява ежемесечно на сайта си график за миене на улиците през следващия месец, както и условията, при които това няма да бъде правено – например неподходящи метереологични условия, провеждани обществени мероприятия и прочее. СО е длъжна също ежемесечно да публикува на сайта си отчет за измиването на улиците предния месец.
Албена Ботева отменя задължението за информирането на софиянци какъв въздух дишат чрез таблата на спирките. Но разпорежда общината чрез сайта и страницата си във фейсбук да предостави пряк път до системата за информация за качеството на въздуха в реално време, до публичния регистър на автоматичните измервателни станции, поддържан от Изпълнителната агенция по околна среда, както и до Европейския индекс за качеството на въздуха, поддържан от Европейската агенция за околната среда и Европейската комисия.
И още – СО ежемесечно да публикува на сайта си справки за броя и мястото на извършени проверки за спазване на забраните за влизане на товарни автомобили и извънгабаритни строителни машини, които не покриват евростандартите за изгорели газове. Както и справки за проверките, констатираните нарушения и наложените наказания за непозволено изхвърляне на отпадъци и поддържането на чистотата в София.
Общината трябва да представи по делото и план за засаждане на дървета през 2020 г. Процесът продължава на 17 февруари.
Исканията са съдът да установи бездействието на СО по замърсяването на въздуха в столицата и увреждането на здравето на жителите й в периода 2015-2017 г. и да й разпореди да предприеме ефективни мерки за решаване на проблема. Включително да субсидира медицински прегледи на столичани.
През лятото СГС назначи екоекспертиза какво е било замърсяването на въздуха в София през 2015-2017 г., която трябва да бъде изготвена от метереолози и еколози на базата на проучвания и анализи.