„Правото не е средство за злоупотреба, а средство за употреба при защита на правата на гражданите“ – това заяви в предаването „Преди всички“ адвокат Валя Гигова, член на Висшия адвокатски съвет. Повод за коментара й е Деня на българската адвокатура, който огромната адвокатска гилдия чества днес. На днешния ден се навършват 131 години от създаването през 1888 г. на първия Закон за адвокатурата, обнародван с указ на княз Фердинанд. Адвокатската общност посреща празника си с научна конферениця с широко международно участие за върховенството на правото и мястото на адвокатурата през тази призма.
Мнението, че адвокатите осъществяват професията си по „икономически подбуди“ говори за откровено неразбиране на ценностите на професията и правото, заяви Гигова по повод изказването на избраника на ВСС за главен прокурор Иван Гешев, според който адвокатите работят за пари. Очевидно става въпрос за дълбоко неразбиране на професията „адвокат“ и значимостта на адвокатурата като институция – без добре подговена и независма адвокатура няма как да има справедви процес.
„Адвокатите са чистита съвест на прокурора и съдията, защото представяйки в процеса друга позиция, различна от тази на прокурора, дават възможност на съда да избере онази теза, която отговаря най – вярно на закона и справедливостта“. И адвокатите, и прокурорите трябва да работят в посока да се спазва закона еднакво за всички, категорична бе Гигова.
По думите ѝ българската адвокатура е една от малкото в европейските страни, на която ролята е посочена изрично в Конституцията и се намира в раздела, който засяга съдебната система: „Законът за адвокатурата в сегашния си вид е доста остарял… Имаме решение на Общото събрание на адвокатите, с което се инициира за нов закон“.
Адвокат Гигова подчерта, че Законът за адвокатурата е устройствен закон – регулира отношенията вътре в общността и отношенията между адвоката и клиента:
„За да се приеме изцяло нов закон, трябва да има принципно съгласие в обществото на адвокатите за това кои са основните принципи, върху които този закон ще бъде изграден. Да се работи върху закон, за който нямаме яснота, е недопустимо, особено за нас, адвокатите. Не може да се работи на парче… Опасното в законодателството е, когато нещата се правят по конкретен повод, предизвикал общественото възмущение. То оказва влияние върху депутатите, парламентът реагира бързо, но обикновен греши. Всеки един закон е цялост, жив организъм. Когато се посяга на една правна норма, тя рефлектира върху друга правна норма. Опитът показва, че това е погрешен модел“.
Гигова апелира да се чуват различните мнения на адвокатите от гилдията, за да не се правят необмислени и прибързани промени. Алтернитивните виждания по показват, че трябва да се вслушваме в мненията на адвокатите от страната, всички органи на адвокатурата трябва да са доволни, че чуват критични мнения – това утвърждава, а не подкопава общността, смята тя.