Конфликтът на интереси и корупцията с еврофондове бе единодушно осъден в Eвропейския парламент вчера. Депутати от всички парламентарни групи поискаха да се засили ролята на Службата на европейския прокурор, за да разследва злоупотреби с еврофондове. Депутатите са категорични, че европейският бюджет няма да финансира олигарси и политически протежета.
Категоричното намерение за връщане на средствата, с които е злоупотребено, съвсем не е сигурно, че у нас ще засегнe именно нарушителите, сдобили се скандално с къщи за гости. Дори е много вероятно данъкоплатците да се разплащат за измамите и нарушенията, допуснати от властта още при одобряване на проектите.
„Няма да се връщат пари за „къщи за тъщи“ – държавата е в цугцванг“, категоричен е юристът Йордан Иванов, общински съветник от ДСБ в Пловдив. Държавата е безизходно положение, коментира той пред БНР. Юристът обяви, че проблемът е в липсата на предварително записани санкции, които да предвиждат отговорност, включително и за връщане на средствата при злоупотреби с къщите за гости. (Пълното изложение на автора тук)
„В рамките 7-8 месеца назад държавата създаде правов ред тези пари да бъдат върнати и откри процедури по издаване на актове за публично държавно вземане. Но не смее да издаде самите актове, нарушавайки 30-дневния срок за издаването им, след откриване на процедурата. Ако държавата издаде актовете, тези дела ще бъдат изгубени, тъй като това се случва чрез санкционни разпоредби с обратно действие, което е напълно недопустимо и в нарушение на Закона за нормативните актове“., заяви Йордан Иванов. “ Ако не издадат актовете, ще трябва да обясняват на хората, че няма как да бъдат санкционирани хората с „къщи за тъщи“, тъй като държавата не си е свършила работата преди 5 години, поясни още той.
Освен това, след като държавата изгуби делата, ще трябва да плаща разноски и хонорари, и в крайна сметка общественият интерес – виновните да бъдат наказани, няма да бъде удовлетворен, смята юристът. Според него, мерки е трябвало да бъдат взети на етап кандидатстване по проектите: „Отговорът на въпроса защо няма санкционни норми, защо връщане на пари не е било предвидено преди 5 г., когато са кандидатствали, защо го няма в договорите – на това трябва да отговори властта“.
Той е категоричен, че парите на ЕС ще бъдат върнати през републиканския бюджет, тоест от данъкоплатците.