Журналисти и членове на екипа на опозиционния в. „Сьоджю“, опора на светския елит в Турция, получиха ефективни присъди по обвинения, че подпомагали „гюленистите“ и опита за преврат срещу Ердоган през 2016 г.
Вестта разпространиха световните агенции. „Това е черен знак в историята на свободния печат“, е коментарът на в. „Сьоджю“.
Съдът в Истанбул е признал за виновни седем журналисти, включително коментаторите Емин Коласан и Неджати Дору, редакторите Метин Йълмаз и Мустафа Четин, та даже и счетоводителя на вестника. Отделно са обвиненията срещу собственика на ежедневника Бурак Акбай, който е в чужбина и срещу когото е издадена заповед за арест от 2017 г. Присъдите на журналистите са за над 3 години.
Вестник „Сьоджю“ е вторият опозиционен всекидневник, взет на прицел след вестник „Джумхюриет“.
„Това е празно дело. „Няма доказателства или свидетели срещу нас“, цитира „Сьоджу“ думите на Емин Коласан пред съда.
Присъдите не са окончателни, в момента журналистите още са на свобода, обявява адвокатът им Юлген.
За трите години след опита за преврат над 77 000 души, след които не един и двама магистрати, са били в предварителния арест преди съдебен процес, а около 150 000 държавни служители, военни и други са уволнени или отстранени от работа.
Заради ставащото в южната ни съседка Европейската мрежа на съдебните съвети замрази статута на наблюдател на турския съвет. Пратениците на българския ВСС от предния състав бяха гласували „въздържал се“.