Промени в наредба, обнародвана в „Държавен вестник“ днес, разширява достъпа на органите на съдебната власт до Регистъра на населението. Новостите влизат в сила веднага.
Измененията са в Наредба 14 от 2009 г. за реда и начина за предоставяне на достъп на органите на съдебната власт по Регистъра на населението, Национална база данни „Население“, издавана съвместно от министрите на правосъдието и на регионалното развитие. Справките за граждани служебно се предоставят по конкретни разследвания и дела при поискване от изрично оправомощени от съответния ръководител служители.
Промените са мотивирани с изменения в ГПК и привеждането й в съответствие с актуалната нормативна уредба.
Измененията са в две насоки. Първо, изрично се регламентира, че предоставянето на информация от базата данни за населението на магистратите само за служебни цели, става и при спазване на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета от 27 април 2016 г. относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни и относно свободното движение на такива данни (GDPR) – чл. 2 от наредбата.
Както и че занапред административните ръководители на органите на съдебната власт незабавно писмено информират Министерството на регионалното развитие и благоустройството и ГРАО за прекратяване на достъпа на оправомощените служители. Като „достъпът се прекратява задължително при прекратяване на трудовото правоотношение със служителя; при промяна на длъжността и служебните задължения, които не изискват извършване на справки в РН – НБД „Население“; ползване на отпуск за повече от три месеца (вкл. в случаите на временна неработоспособност)“ – чл. 7 от наредбата.
Най-вече обаче измененията дават на органите на съдебната власт достъп не само до актуалните ЕГН и адреси на съответния гражданин, но и до тяхната история – то ест информацията ще е за всички настъпили промени, ако има такива.
Така съответният текст от наредбата вече гласи: