Депутатът от гражданската квота на Обединени патриоти Емил Димитров-Ревизоро е номинацията на управляващата коалиция за овакантения от Нено Димов пост на екоминистър.
Съветът на коалицията ГЕРБ-Обединени патриоти внася кандидатурата му в Народното събрание. Ревизоро е одобрен за член на кабинета и от премиера Бойко Борисов, съобщи „Дневник“. Първото следваканционно заседание на НС е утре.
Ревизоро е достатъчно известен. Той първо се прочу като ревизор в МФ, после като шеф на митниците в кабинета „Сакскобургготски“, откъдето бързо бе освободен. По образование икономист, бил е и хореограф на народни танци.
Подалият оставка след задържането му по разследването за водната криза Нено Димов бе министър от квотата на патриотите (конкретно на ВМРО), за това постът в Министерството на околната среда и водите отново ще е на партньорите на ГЕРБ.
Вчера се спрягаха и имената на депутата и зам.-председател на ВМРО Искрен Веселинов и на ресорния зам.-министър Николай Кънчев. Снощи представители на ВМРО са обсъдили номинацията на Ревизоро с Валери Симеонов от НФСБ.
След днешния коалиционен съвет лидерът на ВМРО и вицепремиер Красимир Каракачанов обяви, че основната задача на Димитров ще бъде да се заеме с „тотални проверки – ревизии, на цялата система, която води, не само Перник, но и други градове, към опасността от създаване на подобно положение като в Перник“. Каракачанов е повторил и позицията, че „не приемаме Нено Димов да бъде изкупителна жертва за всички грешки, които са провеждани години назад“. Преди дни вицепремиерът нарече ареста на все още действащия министър „политическо убийство“.
Емил Димитров-Ревизоро е роден в Перник, втори мандат депутат от патриотичното обединение. Вносител на един от най-големите, според опозицията лобистки закони за опрощаване на 58 милиона лева на братята Домусчиеви, неподкрепен повторно след вето на президента Румен Радев.
Член е и на правната комисия, съвносител на промени в съдебния закон, които обичайно дават „бонуси“ на членовете на ВСС и на Инспектората. От предния парламент се запомни мотивът му, че членовете на съдебния съвет „не могат да ходят по джапанки“ като аргумент да им се гласуват най-високите заплати в системата – като на председателите на върховните съдилища и на главния прокурор.
При избора на нов председател на КПКОНПИ Димитров разясни как изпълнявал ролята на „синя каска“ в преговорите между управляващите и Сотир Цацаров да го номинират на поста. Очаквано, Цацаров се съгласи и бе избран за шеф на антикорупционната комисия.