СГС се бил произнесъл “емоционално”, като не вписал новата партия
Отказът на Татяна Костадинова от Софийския градски съд да впише в регистрите партията на Слави Трифонов “Няма такава държава” дружно бе оспорен днес пред ВКС както от адвокатите на Трифонов, така и от прокуратурата.
Върховният касационен съд има последната дума по тези казуси, като действа и като съд по същество – може не само да отмени отказ, но и да постанови вписване на партията. Стига да приеме доводите на оспорващите за убедителни. По делото ще се произнасят върховните съдии Ваня Алексиева – председател и докладчик, Николай Марков и Галина Антонова. Определението се постановява в 14-дневен срок. Ще го спазим, увери днес на финала на заседанието Ваня Алексиева.
“Няма такава държава” бе учредена в началото на октомври м.г. Като проблемни от самото начало се сочеха наименованието й, както и използването на трибагреника в партийното лого.
Пред СГС прокуратурата бе категорична – спазени са всички законови изисквания. А адвокатите на Слави заявиха, че не е нарушена забраната на Закона за политическите партии за възпроизвеждането нанационалното знаме в партийната символика.
На 6 декември Татяна Костадинова обаче прецени обратното и отказа регистрация.

Мотивът на съдията бе, че „Използване на знамето в символа на партията е налице не само когато има пълна идентичност в двата знака, но и когато внушението е достатъчно силно, че да създаде възможност гражданите да свържат символа със знамето на Републиката. Според съдебния състав представеното графично изображение не само не разколебава, …а засилва формирания по-горе извод, че „интегрираните цветове бяло, зелено, червено“ биха могли да внушават за използване на знамето на Републиката”.
СГС не откри нарушения в наименованието “Няма такава държава”.
Адвокатите на Слави
Пред ВКС днес адвокат Иво Атанасов заяви, че чл. 5 от Закона за политическите партии забранява използването на националното знаме в партийните символики. Но – ветото е за пълното възпроизвеждане на реквизитите на флага, описани както в специалния Закон за държавния печат и националното знаме, така и в Постановление на МС. А в случая логото на “Няма такава държава” подобно пълно сходство няма. “Ако законодателят беше искал да въведе други забрани, можеше да включи в тях сходство, приликау подобие, сродност, аналогия и още ред синоними”, обяви защитникът. Позова се и на практиката на ЦИК, която приема, че само по себе си използването на бяло, зелено, червено в предизборната агитация не нарушава закона.
“Емоционалното възприятие на дадени цветове не може да се тълкува като използване на националното знаме”, заключи Атанасов. И поиска от ВКС да регистрира новата партия.
Колегата му Николина Деспотова пък разясни, че при логото няма съвпадение с флага и защото “ингерираните цветови петна не са с правоъгълна форма, а с неправилна дъговидна форма”.
Тя посочи “съдебната практика”, възприела, че само използването на цветовете от трибагреника не е нарушение на закона. Като очевидно имаше предвид други решения на СГС, с които са регистрирани други партии (една от тях е НФСБ).
Тук Ваня Алексиева се намеси с питането: “Коя практика цитирате – на СГС или на ВКС? И каква сила може да има за върховния съд практиката на СГС?!”
Третият защитник, Илко Стоянов, обяви, че съставът на СГС е “излязъл малко от рамките на производството със субективно и емоционално възприятие”.
Прокуратурата
Решението на СГС е неправилно, отменете го и допуснете вписване, пледира прокурор Радосвета Раева от ВКП.
За да е налице нарушение на Закона за политическите партии би трябвало да е налице “пълно сходство” между знамето и конкретния символ. В случая такова не е налице, а законът не е обхванал “случаите на сходство или впечатление за сходство”, заявява прокуратурата.
Раева също напомни за други допуснати от СГС регистрации на партии използвали в символиката си бяло, зелено, червено. “Отказът в случая би означавал различно третиране при равни обстоятелства, което е недопустимо”, обяви прокурорката.Според нея това нарушава и основни за демокрацията принципи – равноправие и политически плурализъм.