Депутатите ще избират нов член на Прокурорската колегия на ВСС от тяхната квота
На предстоящото заседание на Прокурорската колегия в сряда са и рокади по самите “върхове” на прокуратурата.
Така Иван Гешев е предложил назначения на три нови заместнички. За зам.-главни прокурори са издигнати Красимира Филипова от ВКП, Десислава Пиронева от Софийската градска прокуратура и членът на Висшия съдебен съвет Пламена Цветанова, следовател от НСлС.
Красимира Филипова е предложена за зам.-главен прокурор във Върховната касационна прокуратура (то ест неин ръководител), Пламена Цветанова – за зам.-главен прокурор при ВКП и Десислава Пиронева за зам.-главен прокурор във Върховната административна прокуратура, уточняват от прокуратурата.

Красимира Филипова спечели последния конкурс за повишение във Върховната касационна прокуратура, преди това бе обвинител от САП. Филипова беше и заместник-министър на правосъдието при министър Екатерина Захариева. На последното заседание на парламентарната правна комисия – за “големите” промени в съдебния закон, тя представляваше прокуратурата.
От ПРБ допълват професионалната биография така: “Г-жа Красимира Алексиева Филипова е завършила Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски” през 1999 г. и е правоспособен юрист от 10.03.2000 г. Притежава богат професионален и административен опит, придобит в продължение на повече от 20 години юридически стаж не само в органите на Съдебната власт”.
Влиза в прокуратурата през 2003 г. като младши магистрат в РП-Ботевград, после е обвинител и районен прокурор в Костинброд, зам.-окръжен прокурор на София, зам.-апелативен прокурор. В момента е в отдел “Съдебен” на ВКП.

Десислава Пиронева от СГП пък бе сред трите кандидатки за европейски прокурор от България, одобрени от смесената комисия по подбора от МП, ВСС и преподаватели и номинирани от държавата. Тя е работила в антикорупционното звено на СГП (където е работил и Иван Гешев), автор на обвинителния акт срещу генералния директор на БТА Максим Минчев за бартера с минерална вода, два пъти връщан от съда. На нея й бе разпределена и проверката по сигнал на “Боец” са осъжданията ни в Страсбург за полицейските акции по времето на Цветанов, която не откри основания за търсене на отговорност.
За Пиронева от прокуратурата съобщават: Завършила е Юридическия факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски” през 2003 г. и е правоспособен юрист от 14.10.2003 г.
В прокуратурата е от 2005 г., започва като младши прокурор в РП-Петрич, после е обвинител в СРП и в СГП.
И още: “За отлично изпълнение на служебните си задължения и доказана висока професионална квалификация, прокурор Десислава Пиронева е награждавана и от главния прокурор.
Тя има изключително добро познаване на правото на Европейския съюз и международното право – успешно е преминала процедурата за подбор на кандидати за длъжността „Европейски прокурор“ на Република България и пред Комитета по подбор, създаден в съответствие с чл. 14, § 3 от Регламент (EС) 2017/1939 за установяване на засилено сътрудничество за създаване на Европейска прокуратура.
Кандидатурата на прокурор Пиронева е оценена високо, като от Комитета по подбора е полученото официално уведомление за решението, че е класирана на първо място”.

Пламена Цветанова стана член на Висшия съдебен съвет през 2017 г. от парламентарната квота, бе номинирана от ДПС. За последно бе завеждащ икономическия отдел в националното следствие. Навремето заедно с колежката й Татяна Шарланджиева работеха по делата срещу бившия шеф на “Топлофикация” Валентин Димитров, а после по делото “Фронтиер” Цветанова свидетелстваше срещу Шарланджиева.
Следовател е от 1994 г., започва в районна следствена служба в София, после работи в столичната следствена служба, от 2002 г. е в НСлС, от 2014 г. – завеждащ отдел в НСлС.
От прокуратурата съобщават: “Завършила Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски” и е правоспособен юрист от 29.11.1994 г. Към момента г-жа Цветанова е член на Висшия съдебен съвет и като такъв притежава значителен административен опит.
За отлично изпълнение на служебните си задължения и доказана висока професионална квалификация тя е поощрявана със „Служебна благодарност“ с Решение на ВСС от 08.06.2005 г. и със заповед на главния прокурор от 20.09.2016 г.
С решение на Висшия съдебен съвет по Протокол № 20 от 22.06.2005 г. е предсрочно повишена в ранг „Ръководител на отдел в Национална следствена служба“.
След като Пламена Цветанова напусне Прокурорската колегия на ВСС, парламентът трябва да избере нов кадровик на нейно място, който да доизкара петгодишния мандат – до октомври 2022 г.
Пак в сряда кадровиците ще разгледат и друго предложение на Иван Гешев – за освобождаването на Ася Петрова като зам.-главен прокурор и ръководител на Върховната административна прокуратура и преназначането й във ВКП.
Оставката си като зам.-главен прокурор още миналата година депозира Мария Шишкова и тя вече бе гласувана от ВСС, но напускането й на поста бе отложено за 2 март тази година. Шишкова бе зам.-главен прокурор при ВКП.
Така от “старите” заместници засега остава Борислав Сарафов, който е на поста като шеф на националното следствие и има свой петгодишен мандат.