Разпространените от прокуратурата записи на разговори, придобити със СРС е недопустимо. Това заяви пред БНР доц. Бойко Рашков, бивш председател на Бюрото за контрол на СРС. по повод огласените на сайта на прокуратурата подслушани разговори на ген.-майор Цанко Стойков, командващ Военновъздушните сили, държавният глава Румен Радев и още двама подчинени.
„Тези материали, които са публикувани гордо на сайта на прокуратурата, са написани, все едно са писани в ДАНС или в някоя метеорологична станция – „висока степен на вероятност“, „много е вероятно“, „много е достоверно“, може би ще вали, може би няма да вали и т.н. И когато това се отнася до длъжностни лица, заемащи отговорни постове в държавата, включително държавен глава, това според мен е обидно за нацията“, коментира Рашков,
„За мен въпросът с публикуването на тези материали – нещо, което е озаглавено постановление, няма белезите на юридически документ, правен, процесуален акт, и звукозаписи, снети на хартиен носител, за мен това е недопустимо“, подчерта Рашков. Публикацията на такива материали е забранена в Наказателния кодекс, заяви юристът, визирайки чл. 145 от НК.
„И не мога да си обясня самодоволството, с което са публикувани тези материали, в грубо противоречие с наказателния закон. Прокуратурата у нас и по Конституция, и по закон бди за спазването на закона от всички. Очевидно обаче не бди за спазването на закона от самата прокуратура. И този пример се дава от новия главен прокурор.“
„Чл. 145 а е гаранцията, че и забраната в чл. 32 от Закона за СРС ще се спази. По такъв начин ние охраняваме основните права и свободи на гражданите – забранявайки изнасянето на информация чрез приложени специални разузнавателни средства. Това е рецидив. Случаят с лекарите в Горна Оряховица – специални разузнавателни средства бяха изчетени от Цветан Цветанов в парламента, след което се намери един прокурор, който каза, че това не е престъпно, не е нарушение даже…“, допълни Рашков.
„В конкретния случай бих предложил (ако сега заема бившия си пост – бел. ред.) да се извърши проверка не толкова на самите звукозаписи, снети на хартиен носител и публикуване на сайта на прокуратурата, колкото по един друг въпрос: от кой съдия е взето разрешението за използване на СРС. Защото от тези материали, които тук са изпратени, публикувани, много колеги коментират – това не е ясно.“
„Началникът на ВВС е военнослужещ генерал и по дефиниция, по НПК, компетентен е военен съд във всички случаи. Поради тази неяснота, ако бях в предходното ми битие на председател, бих предложил подобна проверка да се извърши – дали е спазен редът за използване и прилагане на СРС“, допълни Рашков, който определя информацията като „лаконична“ и „обидно подхвърлена на обществото“, така че никой да не може да направи никакъв извод.
По-късно пред bTV Рашков заяви: „По Конституция, ако има данни за извършено умишлено престъпление този (прокурорския) имунитет се снема от Висшия съдебен съвет и аз мисля, че ВСС трябва да разгледа този въпрос„. Той призова съвета да провери главния прокурор Иван Гешев за това дали е спазена процедурата по прилагане на СРС.
„Апелирам (ВСС – бел.ред.) да го направят. Въпрос на чест е ВСС да упражни своите правомощия, да провери този случай и да излезе пред обществото със свое решение. Иначе ВСС ще остане в дълг, тъй като само преди месец и половина – два избраха този човек за главен прокурор и на него се залагаше, имаше очаквания“, каза той.
„Какво искаме да кажем с това, което направи Гешев като една от първите си стъпки като главен прокурор? Какво искаме да кажем пред света? Да орезилим държавата“, попита още Бойко Рашков.