Омбудсманът обръща внимание, че посочените места за лишаване от свобода са пренаселени, а материално-битовите условия са много лоши. “ Има хлебарки, дървеници, има проблем с хигиената и на практика по този начин се нарушават основни права. Факт е, че в тези места няма достъп на светлина, на чист въздух и това. Положението в Софийския затвор не може да бъде поправено. Както знаете, той е паметник на културата, което означава, че наистина спешно трябва да се търси вариант за намирането на друго място.“
В Софийския затвор излежават присъди близо 2000 затворници и Ковачева апелира да се предприемат спешни мерки за преместването им на ново място.
За разлика от затворите, които са били реновирани със средства по Норвежкия механизъм, арестите и местата за задържане продължават да са в много лошо състояние, посочва омбудсманът.
„През 2019 г. са проверени 50 обекта – затвори, психиатрични клиники, домове за възрастни хора и др. Резултатите сочат, че процесът на деинституционализацията е много закъснял“, каза Ковачева.
Пет проверки в лечебни заведения за болнична психиатрична помощ са извършени през 2019 г., а данните са показали незадоволително състояние на държавната психиатрична болнична помощ и необходимост от сериозна реформа на системата.„Около 1.92 лв. на ден се пада за храна на пациент в тези клиники, което е недопустимо. Ястията им включват основно боб, леща, спанак и ориз. Друга констатация касае лошото състояние и амортизацията на материалната база в проверените лечебни заведения“, подчерта омбусдсманът. Тя допълва, че липсват и достатъчно лекари и медицински персонал.
Трябва да се подобри координацията между Министерството на здравеопазването и Министерството на труда и социалната политика, препоръчва Ковачева. „Проблем са също кадровата обезпеченост, социалната рехабилитация, психологичната грижа, дългият болничен престой и др. В държавните психиатрични болници има пациенти, които живеят трайно в тях поради липса на резидентни социални услуги за хора с психични заболявания. Постоянно пребиваващи са 30 лица в Кърджали и 40 в Карлуково“, посочи омбудсманът.
„В домовете за възрастни хора с деменция има недостатъчно социални услуги, асистенти и медицински специалисти. Над 300 души чакат, за да бъдат настанени в такива домове. Липсва и адекватна профилактика на тези заболявания, както и адекватна грижа. Ние констатирахме лоши условия и пренаселеност в тези домове“, заяви Ковачева. По думите ѝ отдалечаването на тези центрове от градовете, пречи на бързото пристигане на медицинска помощ.
„Не само лошите условия са проблем, но и грижата за тези хора. Освен липсата на подготвени специалисти, липсва и чисто човешкото отношение към тях“, констатира омбудсманът.