Последни новини
Home / Законът / Главният прокурор Иван Гешев е възложил на ДАНС пълна проверка на целия приватизационен процес

Главният прокурор Иван Гешев е възложил на ДАНС пълна проверка на целия приватизационен процес

Defakto.bg

Главният прокурор на Република България Иван Гешев възложи на Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) извършването на пълна проверка на целия приватизационен процес и на последващия контрол от отговарящите за това министерства, агенции и други държавни ведомства, съобщи пресцентърът на държавното обвинение.

Проверката трябва да обхване всички приватизационни сделки, извършването на плащания по тях, независимо от вида на платежните средства, както и всички предприети действия по осъществяването на следприватизационния надзор, е посочено в съобщението.

ДАНС трябва да  установи събрани ли са предвидените в приватизационните договори неустойки, лихви, обезщетения и банкови гаранции, в случай на тяхното частично или цялостно неизпълнение. В тази връзка следва да се установи извършени ли са действия по разваляне на приватизационните договори, в случай на тяхното неизпълнение.

Проверяващите трябва да установят как е била водена цялата документация по текущия следприватизационен контрол, извършвани ли са проверки по изпълнение на приватизационните договори и била ли е актуализирана своевременно информацията в публичните регистри.

В обхвата на проверката следва  да бъде извършен анализ на одитните доклади на Сметната палата и какви действия са били предприети по изпълнението на дадените указания, пише още в съобщението.

По повод възникналата дискусия преди време за отпадане на давността за търсене на отговорност за престъпления в приватизационния процес през 90-те години на миналия век, надделя виждането, че това би било знак, че България не е правова държава.  Да се придава обратна сила на закона, защото правоохранителните органи са пропуснали да си свършат работата,  е нарушение на Конституцията, заявиха авторитетни юристи.   „Няма пречка това да стане, но за да стане е необходимо да падне член 4 от конституцията, че България е правова държава“, коментира тогава проф. Огнян Герджиков, като ръководител на консултативния  Съвета по законодателство към НС.

Няма никаква пречка  обаче да бъдат обезсилени приватизационни сделки, когато и да е, ако те са незаконни, добави професорът.

Предстоят интересни ребуси, които без съменние ще бъдат решавани близо 30 години години по-късно.

Из Наказателния кодекс

(….)

Чл. 80. (1) Наказателното преследване се изключва по давност, когато то не е възбудено в продължение на:
1. (изм. – ДВ, бр. 31 от 1990 г., изм. – ДВ, бр. 153 от 1998 г.) двадесет години за деяния, наказуеми с доживотен затвор без замяна, доживотен затвор, и 35 години за убийство на две или повече лица;
2. петнадесет години за деяния, наказуеми с лишаване от свобода повече от десет години;
3. десет години за деяния, наказуеми с лишаване от свобода повече от три години;
4. (изм. – ДВ, бр. 62 от 1997 г.) пет години за деяние, наказуемо с лишаване от свобода повече от една година, и
5. (изм. – ДВ, бр. 26 от 2010 г.) три години за всички останали случаи.
(2) Давностните срокове по предходната алинея за престъпления, извършени от непълнолетни, се определят, след като се съобрази заменяването на наказанията по чл. 63.
(3) Давността за преследване започва от довършването на престъплението, при опит и приготовление – от деня, когато е извършено последното действие, а за престъпленията, които траят непрекъснато, както и за продължаваните престъпления – от прекратяването им.
Чл. 81. (1) Давността спира, когато започването или продължаването на наказателното преследване зависи от разрешаването на някой предварителен въпрос с влязъл в сила съдебен акт.
(2) Давността се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето за преследване, и то само спрямо лицето, срещу което е насочено преследването. След свършване на действието, с което е прекъсната давността, започва да тече нова давност.
(3) Независимо от спирането или прекъсването на давността наказателното преследване се изключва, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в предходния член.
…….

About De Fakto

Проверете също

Пленумът на ВСС увеличи размера на нощувките при командироване в страната на магистрати и служители

Поради съществената промяна в цените на нощувките в последните години и обстоятелството, че последната актуализация …

Министър Павлова се срещна с представители на ЕК във връзка с препоръките в годишния доклад за върховенството на закона

Министър Павлова се срещна с представители на ЕК в рамките на последваща среща от годишния …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.