Главният прокурор на Република България Иван Гешев възложи на Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) извършването на пълна проверка на целия приватизационен процес и на последващия контрол от отговарящите за това министерства, агенции и други държавни ведомства, съобщи пресцентърът на държавното обвинение.
Проверката трябва да обхване всички приватизационни сделки, извършването на плащания по тях, независимо от вида на платежните средства, както и всички предприети действия по осъществяването на следприватизационния надзор, е посочено в съобщението.
ДАНС трябва да установи събрани ли са предвидените в приватизационните договори неустойки, лихви, обезщетения и банкови гаранции, в случай на тяхното частично или цялостно неизпълнение. В тази връзка следва да се установи извършени ли са действия по разваляне на приватизационните договори, в случай на тяхното неизпълнение.
Проверяващите трябва да установят как е била водена цялата документация по текущия следприватизационен контрол, извършвани ли са проверки по изпълнение на приватизационните договори и била ли е актуализирана своевременно информацията в публичните регистри.
В обхвата на проверката следва да бъде извършен анализ на одитните доклади на Сметната палата и какви действия са били предприети по изпълнението на дадените указания, пише още в съобщението.
По повод възникналата дискусия преди време за отпадане на давността за търсене на отговорност за престъпления в приватизационния процес през 90-те години на миналия век, надделя виждането, че това би било знак, че България не е правова държава. Да се придава обратна сила на закона, защото правоохранителните органи са пропуснали да си свършат работата, е нарушение на Конституцията, заявиха авторитетни юристи. „Няма пречка това да стане, но за да стане е необходимо да падне член 4 от конституцията, че България е правова държава“, коментира тогава проф. Огнян Герджиков, като ръководител на консултативния Съвета по законодателство към НС.
Няма никаква пречка обаче да бъдат обезсилени приватизационни сделки, когато и да е, ако те са незаконни, добави професорът.
Предстоят интересни ребуси, които без съменние ще бъдат решавани близо 30 години години по-късно.
Из Наказателния кодекс
(….)