В понеделник главният прокурор Иван Гешев е приел над 20 членове на Националното сдружение на кметовете на кметства. По тяхно искане, уточнява съобщение на държавното обвинение.
В рамките на двучасова дискусия, кметовете на кметства са споделили проблемите, пред чието разрешаване са изправени. Те не са пестили данни за извършени според тях закононарушения. Един от кметовете е сигнализирал за извършено корупционно престъпление от съдия, обяви по -късно Сийка Милева – говорител на главния прокурор, без да влиза в подробности. “По време на срещата бяха обсъдени корупционни практики в местната власт. Бяха депозирани и данни за извършени корупционни престъпления в местната власт и такива в съдебната система”, каза Милева. За корупция на прокурори и други магистрати не стана известо да е споменавано.
Кметът на Калофер Румен Стоянов разказва, че преди 7-8 месеца е подал сигнали за корупция, свързани с обществени поръчки и доказани злоупотреби, но нито една от институциите не е реагирала.
“Аз лично подадох сигнал за мемориалния комплекс. Изхарчиха се едни пари и нищо не стана”, казва кметът и обяснява, че е представил на главния прокурор доклад, който е внесъл още преди 7-8 месеца в прокуратурата, Министерството на правосъдието, Министерския съвет, президентството и в Специализираната прокуратура. По думите му в случая били откраднати 101 300 лв., но институциите не реагирали.
Гешев е призовал представителите на Сдружението на кметовете на малките населени места да подават сигнали до местните прокуратури – както във връзка с така наречената битова престъпност, така и за корупционни действия на представители на местната власт.
Според главния прокурор, когато ясно се назовават проблемите от местната власт, е възможно прокуратурата и службите за сигурност да ги решат: „Прокуратурата е отворена за диалог по всяко време за решаване на конкретни проблеми. За нас е изключително добре да има взаимодействие на местно ниво и затова съм насърчил местните административни ръководители на прокуратурата да установяват контакти с местната власт. В повечето случаи имате добър контакт с представителите на МВР, не така е на всички места с представители на прокуратурата, но ако има комуникация, нормален диалог с вас, мисля, че поне проблемът с битовата престъпност би могъл да изглежда по различен начин към края на годината”.