Исканията са съдът да установи бездействието на СО по замърсяването на въздуха в столицата и увреждането на здравето на жителите й в периода 2015-2017 г. и да й разпореди да предприеме ефективни мерки за решаване на проблема. Включително да субсидира медицински прегледи на столичани.
През 2017 г. СЕС вече осъди България за неизпълнения на задълженията по директивата за чистотата на въздуха, а миналата година Еврокомисията призова държавата стрикто да изпълни указанията на Съда на ЕС.
На старта на делото бяха поискани две експертизи – медицинска, която да установи пораженията върху здравето на хората от мръсния въздух (поискана от жалбоподателите) и икономическа – за средствата, дадени от общината за решаване на проблема (по искане на СО). Съдът отложи произнасянето си по тях до изготвянето на екоизследването.
През ноември СГС отмени тези две мерки. Но под условие.
Така задължението за едномесечно машинно миене на столичните улици от октомври до април остана с уговорката „че метереологичните условия го позволяват“.
Освен това съдията задължи Столична община да обявява ежемесечно на сайта си график за миене на улиците през следващия месец, както и условията, при които това няма да бъде правено – например неподходящи метереологични условия, провеждани обществени мероприятия и прочее. СО е длъжна също ежемесечно да публикува на сайта си отчет за измиването на улиците предния месец.
Албена Ботева отмени задължението за информирането на софиянци какъв въздух дишат чрез таблата на спирките. Но разпореди общината чрез сайта и страницата си във фейсбук да предостави пряк път до системата за информация за качеството на въздуха в реално време, до публичния регистър на автоматичните измервателни станции, поддържан от Изпълнителната агенция по околна среда, както и до Европейския индекс за качеството на въздуха, поддържан от Европейската агенция за околната среда и Европейската комисия.