Последни новини
Home / Законът / Омбудсманът: Не е нужно една жена да бъде пребивана три пъти, за да бъде преследван насилникът й по Наказателния кодекс

Омбудсманът: Не е нужно една жена да бъде пребивана три пъти, за да бъде преследван насилникът й по Наказателния кодекс

Defakto.bg

 

От Наказателния кодекс да отпадне условието домашното насилие да се преследва като престъпление само при системност, т.е. три последователни акта на домашно насилие. Това предложи омбудсманът Диана Ковачева по време на участието си в 75-ата сесия на Комитета на ООН за премахване на всички форми на дискриминация в Женева, съобщиха от институцията.

В чл. 93, т.31 от Наказателния кодекс е посочено, че се наказва престъплението, което е  извършено „в условията на домашно насилие„, ако е предшествано от системно упражняване на физическо, сексуално или психическо насилие, поставяне в икономическа зависимост, принудително ограничаване на личния живот, личната свобода и личните права и е осъществено спрямо възходящ, низходящ, съпруг или бивш съпруг, лице, от което има дете, лице, с което се намира или е било във фактическо съпружеско съжителство, или лице, с което живеят или е живяло в едно домакинство.

 

„Смятам, че направените промени в националното законодателство, свързани с борбата с домашното насилие през миналата година са важна крачка, но усилията категорично трябва да продължат, тъй като проблемът е много сериозен. Например, една жена може да бъде убита още при първия акт на домашно насилие, т.е. изискването за системност определено пречи за получаване на по-тежко наказание”, посочва доц. Ковачева. Тя  подчертава, че няма официална статистика колко са жертвите в България, но е факт че над 30 000 сигнала се подадени  на „горещата линия”, а през 2019 година средно две жени на месец са загубили живота си в следствие на домашно насилие.

В изказването си пред Комитета на ООН омбудсманът препоръча още да бъдат инкриминирани всички фирми на домашно насилие, включително сексуално и икономическо насилие, да се инкриминират всички форми на психологическо насилие и да се предвиди по-ясна дефиниция на съществуващото определение за преследване.

Доц. Диана Ковачева обърна внимание и на факта, че 30-дневният срок за искане на заповед за защита е твърде кратък и препоръча той да бъде удължен, поиска насилникът задължително да  участва в програми срещу насилието, както и да се увеличат  кризисните центрове, особено за София и градове, където няма такива центрове и др.

Според нова  процедура, Ковачева бе първият национален омбудсман, изслушан от Комитета на ООН и бе официално поздравена от председателя му. В рамките на участието си в Женева тя проведе работна среща и с докладчика на комитета на ООН за България г-н Елфин Сафаров, както и с г-жа Цедев, директор за Европа и Средна Азия към Върховния комисар по правата на човека в ООН.

About De Fakto

Проверете също

Кьовеши назначи двама български кандидати за европейски прокурори, отхвърли един

Европейската прокуратура(ЕППО) съобщи в понеделник,  че е назначила още двама представители от България и по …

Пленумът на ВСС одобри тригодишната бюджетна прогноза на съдебната власт за периода 2024 – 2026 г.

Пленумът на Висшия съдебен съвет одобри разчетите по бюджетната прогноза на съдебната власт за периода …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

seventeen − one =

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.