Португалският парламент е гласувал да се разреши евтаназията и асистираните от лекар самоубийства на болни в терминална фаза, съобщи БТА, като цитира “Асошиейтед прес”. Законът е приет на първо четене, а Португалия е напът да стане една от малкото страни в света, позволяващи доброволно предсрочно прекратяване на живота в тежки медицински състояния.
Португалските депутати са подкрепили няколко отделни законопроекта, внесени от управляващата Социалистическа партия и от четири по-малки партии. Всички те предвиждат да се разрешат евтаназията и асистираното самоубийство на възрастни в добро психично здраве с нелечими медицински състояния и изживяващи продължително и крайно страдание. Пациентите ще трябва най-малко два пъти да внесат искане да се сложи край на живота им със съгласието на най-малко двама лекари.
Според правото на Португалия, президентът може да наложи вето на закона. Като у нас, обаче парламентът обаче може да го преодолее с повторно гласуване на текстовете. Държавният глава може да оспори закона и пред Конституциониня съд. В португалската конституция е записано, че човешкият живот е “неприкосновен”, макар че от 2007 г. абортите в Португалия са законни.
Законопроектът е посрещнат с противопоставяне на стотици хора, които пред сградата на парламента в Лисабон са се противопоставили на евтаназията. Те носеха транспаранти и скандираха “Да” на живота!”, а на едни от тях пишеше: “Евтаназията не слага край на мъките, тя слага край на живота”. Някои от хората държаха разпятия и религиозни изображения.
Евтаназията е законна в Белгия, Канада, Колумбия, Люксембург, Нидерландия и Швейцария. В някои американски щати са разрешени медицински асистираните самоубийства, при които пациентите сами вземат смъртоносни медикаменти под лекарски надзор.
Католическата църква в Португалия е оглавила съпротивата срещу тези процедури, които сега се наказват със затвор до три години. Църковните водачи напразно призоваваха депутатите да организират референдум по въпроса, пишат медиите.