Главният прокурор на Република България Иван Гешев възложи на Министерство на вътрешните работи (МВР) проверка по повод излъчено на 12 януари 2020 г. журналистическо разследване, съобщава държавното обвинение. В излъчения материал са обявени данни за предприети действия от Министерство на земеделието, храните и горите (МЗХГ) и Изпълнителната агенция по горите относно схема за помощ при замени на поземлени имоти в горски територии.
Обследваният период обхваща времето на т.нар. Тройна коалиция (2005 г. – 2009 г.)
В съобщението се казва още:
„Действията на институциите са съгласно решение на Европейската комисия (ЕК) от 05 септември 2014 г. относно схема за помощ SA26212(2011/C) и NoSA.26217(2011/С), приведена в действие от Република България при замени на поземлени имоти в горски територии, съгласно което на възстановяване подлежи „държавната помощ, отпусната на предприятия при сделки за замяна на горска земя държавна собственост срещу горска земя частна собственост в периода 01 януари – 27 януари 2009 г., неправомерно приведена в действие на Република България в нарушение на член 108, параграф 3 от ДФЕС, несъвместима с вътрешния пазар“.
Проверката следва да установи:
∙ – Бенефициентите, получили държавна помощ при сделки за замяна в периода 01 януари 2007 г. – 27 януари 2009 г., и размера на получената помощ от всеки от тях;
– Спазени ли са изискванията на Закона за обществените поръчки (ЗОП), Закона за независимите оценители (ЗНО) и изискванията на чл.6, т.1, б. „г“ от решението на ЕК при избор на оценители за извършване на оценки на поземлените имоти в горски територии, предмет на сделка за замяна, ще бъде проверено.
Възложена е и проверка на съответствието между установената от независимия оценител реална пазарна цена на поземления имот за замяна с административната цена на имотите по замяна, както и установяване на общата сума (главницата и лихви по възстановяване, изчислени в съответствие с чл. 4, т. 4 от Решението на ЕК), която следва да бъде възстановена от всеки бенефициент, получил несъвместима с вътрешния пазар държавна помощ.
Прокуратурата трудно ще отбегне казуса с „Къщата в Барселона“
Името на испанския вестник El Periodico, вметнахме в заглавието поради незатихващия интерес, който предизвика миналия петък с новината, че полицията на Каталуния и Прокуратурата за борба с корупцията в Барселона разследват дали премиерът Бойко Борисов е свързан с „международна схема за пране на пари“.
Добра новина е, че българската прокуратура цени журналистическия труд, в случая за отпусканите държавни помощи и заменки на поземлени имоти по времето на Сергeй Станишев.
Нямаме съмнение, тя се отнася със същото уважение и към европейската преса и ще положи усилия за изсветляване на случая. Пък и по казуса с „Къщата в Барселона“ държавното обвинение е сезирано официално на 21 февруари от НПО „Боец“ – сдружението, чиито по-раншни сигнали не заинтересуваха българските власти, но в Испания откриха причини за интерес. И то какъв! Твърде много станаха съмненията по случая.
Едва ли българската прокуратура ще загърби разследването и на испанските си колеги. Още повече, че за първи път името на български премиер е замесено в разследване и то за пране на пари. Едва ли държавните обвинители ще позволят да им излезе име в Европа на „придворни “ прокурори. Обратно, надяваме се, че ще положат усилия за изясняване на случая, а обществото ще научава новините за високите етажи на властта (такива каквито са ) от родните, а не от външните власти.
Тъй де, нали в дебелите книги пише, че законът е еднакъв за всинца, а цел на прокуратурата е да го брани от явни и задкулисни посегателства? Чакаме.